Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Vyrážka na kůži může být projevem mnoha faktorů. Často se může objevit jako alergická reakce na nějaký lék, na hmyzí bodnutí, vyvinout se může po delší době po kontaktu s různými materiály. Vyrážky jsou také častými příznaky různých infekcí, často je sice doprovází horečka, mohou však být i bez ní.
Pokud máte vyrážku déle než jeden den, měl(a) byste navštívit lékaře, aby určil původce vyrážky a případně nasadil adekvátní léčbu.
Máte horečku přes 38°C?
Ne | odpovědět znovuJe vyrážka tvořena několika plochami začervenalé kůže?
Ano | odpovědět znovuJsou postižená místa jakoby šupinatá nebo se kůže odlupuje?
Ne | odpovědět znovuMají skvrny jasně červenou barvu a vyvyšují se nad okolní kůži?
Ne | odpovědět znovuUžíval(a) jste v poslední době nějaké léky?
Ano | odpovědět znovu
Některé léky mohou vyrážku způsobovat. Často může být k vidění alergie na antibiotika, vysype se po pár dnech užívání například penicilínových antibiotik. Pokud nějaké takové léky berete, ihned vyhledejte praktického lékaře.