Někdy lze péči o nemocné potomky skloubit s prací na home office. Mnoho lidí ale tuto možnost nemá nebo péče o blízké vyžaduje plné nasazení. Pak přichází na řadu ošetřovné (OČR) – dávka, která částečně nahradí příjem během péče o nemocné.
Vyrážka na kůži může být projevem mnoha faktorů. Často se může objevit jako alergická reakce na nějaký lék, na hmyzí bodnutí, vyvinout se může po delší době po kontaktu s různými materiály. Vyrážky jsou také častými příznaky různých infekcí, často je sice doprovází horečka, mohou však být i bez ní.
Pokud máte vyrážku déle než jeden den, měl(a) byste navštívit lékaře, aby určil původce vyrážky a případně nasadil adekvátní léčbu.
Máte horečku přes 38°C?
Ne | odpovědět znovuJe vyrážka tvořena několika plochami začervenalé kůže?
Ano | odpovědět znovuJsou postižená místa jakoby šupinatá nebo se kůže odlupuje?
Ne | odpovědět znovuMají skvrny jasně červenou barvu a vyvyšují se nad okolní kůži?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou by mohla být kopřivka (urtika). Jedná se o alergickou reakci na různé vyvolavatele. Poměrně běžnou je solární urtika způsobená vystavení se prudkému slunci. Objeví se na osluněných místech nejčastěji ve výstřihu a na rukou, na kůži vyskáče drobná krupička, červené fleky, vyrážka na slunci pálí a jinak nepříjemně svědí.
Urtiku také vyvolávají některé potraviny obsahující alergeny - například burské oříšky, jahody, mořské plody a další. Někdy se ani nepodaří najít zjistit, co vyrážku způsobilo.
Kopřivka by měla do několika hodin odeznít, pokud se tak nestane, vyhledejte kožního lékaře, který Vám předepíše antihistaminika - léky, které snižují svědění a stabilizují buňky vylučující prozánětlivé látky. Výjimečně se může stát, že vysetí vyrážky doprovází i otok například obličeje nebo krku. V tom případě okamžitě zavolejte lékaře, protože se může jednat o život ohrožující stav, neboť otok krku může způsobit udušení.