Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Vyrážka na kůži může být projevem mnoha faktorů. Často se může objevit jako alergická reakce na nějaký lék, na hmyzí bodnutí, vyvinout se může po delší době po kontaktu s různými materiály. Vyrážky jsou také častými příznaky různých infekcí, často je sice doprovází horečka, mohou však být i bez ní.
Pokud máte vyrážku déle než jeden den, měl(a) byste navštívit lékaře, aby určil původce vyrážky a případně nasadil adekvátní léčbu.
Máte horečku přes 38°C?
Ne | odpovědět znovuJe vyrážka tvořena několika plochami začervenalé kůže?
Ano | odpovědět znovuJsou postižená místa jakoby šupinatá nebo se kůže odlupuje?
Ne | odpovědět znovuMají skvrny jasně červenou barvu a vyvyšují se nad okolní kůži?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou by mohla být kopřivka (urtika). Jedná se o alergickou reakci na různé vyvolavatele. Poměrně běžnou je solární urtika způsobená vystavení se prudkému slunci. Objeví se na osluněných místech nejčastěji ve výstřihu a na rukou, na kůži vyskáče drobná krupička, červené fleky, vyrážka na slunci pálí a jinak nepříjemně svědí.
Urtiku také vyvolávají některé potraviny obsahující alergeny - například burské oříšky, jahody, mořské plody a další. Někdy se ani nepodaří najít zjistit, co vyrážku způsobilo.
Kopřivka by měla do několika hodin odeznít, pokud se tak nestane, vyhledejte kožního lékaře, který Vám předepíše antihistaminika - léky, které snižují svědění a stabilizují buňky vylučující prozánětlivé látky. Výjimečně se může stát, že vysetí vyrážky doprovází i otok například obličeje nebo krku. V tom případě okamžitě zavolejte lékaře, protože se může jednat o život ohrožující stav, neboť otok krku může způsobit udušení.