Někdy lze péči o nemocné potomky skloubit s prací na home office. Mnoho lidí ale tuto možnost nemá nebo péče o blízké vyžaduje plné nasazení. Pak přichází na řadu ošetřovné (OČR) – dávka, která částečně nahradí příjem během péče o nemocné.
Vyrážka na kůži může být projevem mnoha faktorů. Často se může objevit jako alergická reakce na nějaký lék, na hmyzí bodnutí, vyvinout se může po delší době po kontaktu s různými materiály. Vyrážky jsou také častými příznaky různých infekcí, často je sice doprovází horečka, mohou však být i bez ní.
Pokud máte vyrážku déle než jeden den, měl(a) byste navštívit lékaře, aby určil původce vyrážky a případně nasadil adekvátní léčbu.
Máte horečku přes 38°C?
Ne | odpovědět znovuJe vyrážka tvořena několika plochami začervenalé kůže?
Ano | odpovědět znovuJsou postižená místa jakoby šupinatá nebo se kůže odlupuje?
Ano | odpovědět znovuProniká vyrážka do okolní zdravé kůže?
Ne | odpovědět znovu
Tento obraz navozuje kožní mykóza, neboli zánětlivé postižení kůže způsobené houbami. Vyskytuje se hlavně na vlhkých a zapařených místech a záhybech kůže, například v tříslech, mezi prsty, v podpaží a podobně. Mykóza vzniká při nedostatečné hygieně, "chytit" ji můžete na koupalištích a v bazénech, některé mykózy přenášejí i zvířata. Vyšší výskyt mykóz je u diabetiků a lidí se sníženou obranyschopností.
Vyhledejte kožního lékaře. K léčbě vám doporučí speciální léky antimykotika, preventivně je třeba vydezinfikovat koupelnu a další místa, kde člověk chodí bos, v lázních a bazénech používat pantofle a podobně. Můžete také používat volně prodejné léky proti plísním.