Někdy lze péči o nemocné potomky skloubit s prací na home office. Mnoho lidí ale tuto možnost nemá nebo péče o blízké vyžaduje plné nasazení. Pak přichází na řadu ošetřovné (OČR) – dávka, která částečně nahradí příjem během péče o nemocné.
Vyrážka na kůži může být projevem mnoha faktorů. Často se může objevit jako alergická reakce na nějaký lék, na hmyzí bodnutí, vyvinout se může po delší době po kontaktu s různými materiály. Vyrážky jsou také častými příznaky různých infekcí, často je sice doprovází horečka, mohou však být i bez ní.
Pokud máte vyrážku déle než jeden den, měl(a) byste navštívit lékaře, aby určil původce vyrážky a případně nasadil adekvátní léčbu.
Máte horečku přes 38°C?
Ne | odpovědět znovuJe vyrážka tvořena několika plochami začervenalé kůže?
Ano | odpovědět znovuJsou postižená místa jakoby šupinatá nebo se kůže odlupuje?
Ano | odpovědět znovuProniká vyrážka do okolní zdravé kůže?
Ano | odpovědět znovuSvědí vyrážka?
Ne | odpovědět znovu
Příčinou by mohla být seboroidní dermatitida, neboli zánět mazových žlázek kůže. Nejčastěji se může objevit v místech, kde je vysoká koncentrace mazových žlázek, například v obličeji kolem nosu a obočí, na kůži hlavy či na hrudníku. Vyrážka vypadá jako nepříliš svědivé červené nebo našedlé skvrny.
Seboroidní dermatititda ve vlasech je jednou z nejčastějších příčin lupů. Používejte pouze speciální neagresivní mýdla, šampony proti lupům a postižená místa udržujte v čistotě. Pokud Vás vyrážka obtěžuje nebo je rozsáhlá, vyhledejte kožního lékaře.