Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Některé infekční nemoci se typicky projevují horečkou a specifickým výsevem vyrážky na kůži. Podle typů projevu, velikosti puchýřků, barvy a dalších znaků se dá poměrně přesně určit, o jakou se jedná chorobu. Následující schéma zobrazuje nejběžnější příčiny kožních vyrážek provázených horečkou.
Máte červené skvrnky, které jsou vyvýšené nad okolní kůži a postupně se mění v puchýřky a krusty?
Ne | odpovědět znovuMáte po těle velké ploché temně červené skvrny?
Ano | odpovědět znovuMáte některý z následujících symptomů: zarudlé bolavé oči, kašel, rýmu?
Ne | odpovědět znovuMají skvrny nachově červenou barvu?
Ano | odpovědět znovuMáte některý z následujících příznaků: bolest hlavy, světloplachost, zvracíte, bolest při předklonu hlavy na prsa?
Ano | odpovědět znovu
Ihned zavolejte lékaře! Podle příznaků byste mohl(a) mít meningitidu, neboli zánět mozkových blan způsobený viry nebo bakteriemi. Jistě budete hospitalizován(a).
Lékaři Vám udělají lumbální punkci a z páteřního kanálu odeberou několik mililitrů mozkomíšního moku, který pošlou na rozbor, aby ověřili, zda skutečně meningitidu máte. Ukíže-li se, že je zánět bakteriálního původu, dostanete do žíly vysoké dávky antibiotik. Léčba a zotavení se ze zánětu mozkových blan trvá 3-6 týdnů.