Někdy lze péči o nemocné potomky skloubit s prací na home office. Mnoho lidí ale tuto možnost nemá nebo péče o blízké vyžaduje plné nasazení. Pak přichází na řadu ošetřovné (OČR) – dávka, která částečně nahradí příjem během péče o nemocné.
Každému člověku se hlavou honí spousta myšlenek. Za určitých okolností, jako jsou například vyhrocené emoce, se mohou objevit i velmi nezvyklé či morbidní myšlenky a není třeba si z toho dělat nějaké obavy. Problémem však již může být, pokud Vás obscenní, agresivní, morbidní či nenormální myšlenky napadají často a míváte někdy nutkání je poslechnout a jednat podle nich. Nebojte se probrat své duševní pochody s lékařem. Pomůže Vám myšlenky si utřídit, poskytne třeba možné vysvětlení a usoudí-li, že je to nutné, navrhne léčbu.
Máte některé z následujících příznaků: myšlenky na odchod ze života, pocity nepotřebnosti, viny, že Vás nikdo nemá rád, že se Vám nic nedaří?
Ne | odpovědět znovuObáváte se něčeho, jste v napětí, pociťujete neklid a předrážděnost?
Ne | odpovědět znovuMáte různé sexuální představy a máte strach, že nejsou normální?
Ne | odpovědět znovuBojíte se o své zdraví a máte stále pocit, že jste nemocní, přestože Vás lékař ujišťuje, že u Vás příznaky žádné choroby neobjevil?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou by mohla být hypochondrie. Projeví se tím, že máte neustále obavy o své zdraví, úzkostlivě se pozorujete, za každou minimální změnou ve funkci svého těla vidíte vážnou chorobu a odmítáte uvěřit lékaři, který Vás vyšetří a řekne, že Vám nic není a že jste úplně zdráv(a).
Smířit se s tím, že je člověk skutečně zdráv, je takto nemocné lidi velký problém. Často je ani nepřesvědčí, že ke stejnému závěru dospěli i další lékaři například pozvaní ke konzultaci případu.
Za hypochondrismem je často jako základní onemocnění skryta úzkost nebo deprese. Pokud přistoupíte na léčbu těchto základních příčin, většinou se dá zlepšit i hypochondrismus. Vyhledejte lékaře - psychiatra. Léčba se sestává z medikamentózní terapie (antidepresiva, anxiolytika) a dále z psychoterapie.