Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Zvracení je reflexní reakcí těla, která má ve většině případů ochranný a obranný význam, jako například po konzumaci nedobrého či zkaženého jídla. Někdy je však zvracení vyvoláno i jinými mechansimy, například alkoholem, podrážděním rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu, úderem do hlavy, nádorem nebo krevní sraženinou v mozku a mnoha dalšími. V mnoha případech je proto nezbytná rychlá diagnostika zvracení a okamžitá léčba. Následující schéma by Vám mělo pomoci rozpoznat základní a nejběžnější důvody zvracení.
Zvracel(a) jste již několikrát po sobě?
Ne | odpovědět znovuObjevily se před zvracením silné bolesti břicha, které se ale po zvracení nezmírnily?
Ne | odpovědět znovuBolela Vás před začátkem zvracení hlava?
Ne | odpovědět znovuZvracel(a) jste a zároveň Vás bolí silně jedno oko?
Ne | odpovědět znovuMáte také průjem a horečku přes 38°C?
Ne | odpovědět znovuSnědl(a) jste v posledních hodinách hodně kořeněné potravy, potravy se smetanou, přejedl(a) jste se nebo vypil(a) hodně alkoholu?
Ano | odpovědět znovu
Po velkém množství těžkého kořeněného jídla nebo velkém množství alkoholu může vzniknout akutní gastritida, neboli zánět žaludku. Typicky se projeví ráno po prohýřené noci pocitem, že máte "žaludek jako na vodě".
Při zvracení nejezte tuhou stravu, pijte často ale v malých dávkách neslazené minerální vody a nekuřte. Situace by se měla do 24 hodin zlepšit. Pokud ne, vyhledejte praktického lékaře.