Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Zvracení je reflexní reakcí těla, která má ve většině případů ochranný a obranný význam, jako například po konzumaci nedobrého či zkaženého jídla. Někdy je však zvracení vyvoláno i jinými mechansimy, například alkoholem, podrážděním rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu, úderem do hlavy, nádorem nebo krevní sraženinou v mozku a mnoha dalšími. V mnoha případech je proto nezbytná rychlá diagnostika zvracení a okamžitá léčba. Následující schéma by Vám mělo pomoci rozpoznat základní a nejběžnější důvody zvracení.
Zvracel(a) jste již několikrát po sobě?
Ne | odpovědět znovuObjevily se před zvracením silné bolesti břicha, které se ale po zvracení nezmírnily?
Ne | odpovědět znovuBolela Vás před začátkem zvracení hlava?
Ne | odpovědět znovuZvracel(a) jste a zároveň Vás bolí silně jedno oko?
Ne | odpovědět znovuMáte také průjem a horečku přes 38°C?
Ano | odpovědět znovu
Pravděpodobně budete mít gastroenteritidu. Jedná se o zánět žaludku a střev vyvolaný buď infekčně nebo otravou jídlem. Vyhněte se jakékoliv pevné stravě, hodně pijte, ale pouze neslazené nápoje. Pokud zvracíte, pijte často, ale pouze malé doušky. Máte-li také průjem, můžete do každého litru přidat lžičku soli. Slaná tekutina způsobí zadržování vody v těle. V Lékárně si také můžete vybrat nějaký prostředek nebo čaj, který průjmen zastaví. Pokud se zvracení do jednoho dnů nezastaví, vyhledejte praktického lékaře.