Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Zvracení je reflexní reakcí těla, která má ve většině případů ochranný a obranný význam, jako například po konzumaci nedobrého či zkaženého jídla. Někdy je však zvracení vyvoláno i jinými mechansimy, například alkoholem, podrážděním rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu, úderem do hlavy, nádorem nebo krevní sraženinou v mozku a mnoha dalšími. V mnoha případech je proto nezbytná rychlá diagnostika zvracení a okamžitá léčba. Následující schéma by Vám mělo pomoci rozpoznat základní a nejběžnější důvody zvracení.
Zvracel(a) jste již několikrát po sobě?
Ne | odpovědět znovuObjevily se před zvracením silné bolesti břicha, které se ale po zvracení nezmírnily?
Ne | odpovědět znovuBolela Vás před začátkem zvracení hlava?
Ne | odpovědět znovuZvracel(a) jste a zároveň Vás bolí silně jedno oko?
Ano | odpovědět znovu
Ihned zavolejte lékaře. Příčinou by mohl být akutní glaukomový záchvat. Glaukom neboli zelený zákal je způsoben poruchou odtoku nitrooční tekutiny a následným prudkým zvýšením tlaku v očním bulbu.
Projevem glaukomu je ostrá bolest očí a hlavy, zvracení, světloplachost, zarudnutí oka a na pohmat je oko tvrdé jako kámen. Glaukom je třeba začít okamžitě léčit, protože útlakem terče zrakového nervu může dojít až k úplné slepotě.
Léčba spočívá v trvalém snižování nitroočního tlaku speciálními léky (pilokarpinové kapky, betablokátor apod.). Někdy je třeba řešit glaukom operací klasicky nebo laserem. Při operaci se vytvoří se drobná komunikace (kolobom) mezi přední a zadní oční komorou tak, aby nitrooční tekutina mohla volně odtékat a tlak v oku zůstal stabilní.