Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Zvracení je reflexní reakcí těla, která má ve většině případů ochranný a obranný význam, jako například po konzumaci nedobrého či zkaženého jídla. Někdy je však zvracení vyvoláno i jinými mechansimy, například alkoholem, podrážděním rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu, úderem do hlavy, nádorem nebo krevní sraženinou v mozku a mnoha dalšími. V mnoha případech je proto nezbytná rychlá diagnostika zvracení a okamžitá léčba. Následující schéma by Vám mělo pomoci rozpoznat základní a nejběžnější důvody zvracení.
Zvracel(a) jste již několikrát po sobě?
Ano | odpovědět znovuJste žena a můžete být těhotná?
Ne | odpovědět znovuZačnete zvracet po shýbnutí, nebo když si lehnete?
Ne | odpovědět znovuMáte opakované záchvaty bolestí břicha?
Ne | odpovědět znovuZežloutl(a) jste a máte nažloutlé oční bělmo?
Ne | odpovědět znovuNemáte chuť k jídlu a zhubl(a) jste v poslední době o více než 4,5 kilogramu?
Ne | odpovědět znovuZačnete zvracet za pár hodin po konzumaci alkoholu?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou by mohla být chronická gastritida, neboli dlouhodobý zánět žaludku. Vždy po pití alkoholu se tato choroba zhorší, protože alkohol má silné dráždivé účinky na žaludeční výstelku. Poraďte se s lékařem.
Doporučí Vám zpočátku vůbec nejíst a pouze pít nealkoholické nápoje. Až se zánět uklidní, začnete postupně jíst dietní stravu, aby se zánět opět nerozbouřil. V budoucnu Vám lékař doporučí úplně se vyhnout alkoholu a nejíst ostrá kořeněná jídla. Také Vám zřejmě předepíše antacida, která sníží kyselost žaludečních šťáv a tím sníží nepříjemné pocity a pálení žaludku.