Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Se zhoršeným viděním se v průběhu života setká každý. Jedná se o fyziologické ubývání zraku, tzv. stařeckou vetchozrakost, neboli odborně presbyopii. Je způsobena ztrátou schopnosti oční čočky se zakřivovat (akomodovat), takže presbyopií postižený člověk špatně vidí na blízké předměty. Někteří lidé to někdy popisují slovy "že mají moc krátké ruce na to, aby si mohli číst".
Presbyopii ve stáří má téměř každý a dá se poměrně dobře korigovat správnými brýlemi. Toto schéma se zabývá především akutními nebo velmi závažnými poruchami zraku, které hrozí jeho bezprostřední ztrátou nebo závažným poškozením.
Vypadla náhle část zrakového pole jednoho nebo obou očí?
Ne | odpovědět znovuVidíte rozmazaně?
Ne | odpovědět znovuVidíte dvojitě?
Ano | odpovědět znovuMáte vystouplé oči?
Ano | odpovědět znovu
Mohlo by se jednat o tyreotoxikózu, neboli chorobu z nadprodukce hormonů štítné žlázy. Tyreotoxikóza se dále projeví zrychlenou srdeční činností, opocenou teplou kůží, padáním vlasů, třepením nehtů, hyperaktivitou, zvýšenou únavností, předrážděností, nesnášenlivostí tepla, třesem, zvýšenou chutí k jídlu, hubnutím, průjmovitou stolicí atd.
Vyhledejte praktického lékaře. Nechá Vám odebrat krev na rozbor hormonů štítné žlázy, možná podstoupíte radioizotopové vyšetření, které ozřejmí, zda se nejedná o nádorové onemocnění štítné žlázy. Podle výsledků je potom léčba chirurgická, kdy se odebere buď část nebo celá štítná žláza, medikamentózní nebo injekční, kdy se aplikuje radioaktivní jód, který zvětšenou a hyperaktivní štítnou žlázu zničí.