Trápí vás střevní potíže, nadýmání nebo křeče v břiše? Možná patříte mezi 13 % české populace, jež se potýká se syndromem dráždivého tračníku neboli IBS. Na první pohled nenápadné projevy jsou často zaměňovány za běžné zažívací problémy, které časem zkrátka odezní. Ve skutečnosti však syndrom může přetrvávat celé roky a výrazně ovlivňovat kvalitu života – od každodenního fungování až po psychickou pohodu.
Se zhoršeným viděním se v průběhu života setká každý. Jedná se o fyziologické ubývání zraku, tzv. stařeckou vetchozrakost, neboli odborně presbyopii. Je způsobena ztrátou schopnosti oční čočky se zakřivovat (akomodovat), takže presbyopií postižený člověk špatně vidí na blízké předměty. Někteří lidé to někdy popisují slovy "že mají moc krátké ruce na to, aby si mohli číst".
Presbyopii ve stáří má téměř každý a dá se poměrně dobře korigovat správnými brýlemi. Toto schéma se zabývá především akutními nebo velmi závažnými poruchami zraku, které hrozí jeho bezprostřední ztrátou nebo závažným poškozením.
Vypadla náhle část zrakového pole jednoho nebo obou očí?
Ne | odpovědět znovuVidíte rozmazaně?
Ano | odpovědět znovuBolí Vás jedno nebo obě oči?
Ano | odpovědět znovu
Ihned zavolejte lékaře. Příčinou by mohl být akutní glaukomový záchvat. Glaukom neboli zelený zákal je způsoben poruchou odtoku nitrooční tekutiny a následným prudkým zvýšením tlaku v očním bulbu.
Projevem glaukomu je ostrá bolest očí a hlavy, zvracení, světloplachost, zarudnutí oka a na pohmat je oko tvrdé jako kámen. Glaukom je třeba začít okamžitě léčit, protože útlakem terče zrakového nervu může dojít až k úplné slepotě.
Léčba spočívá v trvalém snižování nitroočního tlaku speciálními léky (pilokarpinové kapky, betablokátor apod.). Někdy je třeba řešit glaukom operací klasicky nebo laserem. Při operaci se vytvoří se drobná komunikace (kolobom) mezi přední a zadní oční komorou tak, aby nitrooční tekutina mohla volně odtékat a tlak v oku zůstal stabilní.