Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Se zhoršeným viděním se v průběhu života setká každý. Jedná se o fyziologické ubývání zraku, tzv. stařeckou vetchozrakost, neboli odborně presbyopii. Je způsobena ztrátou schopnosti oční čočky se zakřivovat (akomodovat), takže presbyopií postižený člověk špatně vidí na blízké předměty. Někteří lidé to někdy popisují slovy "že mají moc krátké ruce na to, aby si mohli číst".
Presbyopii ve stáří má téměř každý a dá se poměrně dobře korigovat správnými brýlemi. Toto schéma se zabývá především akutními nebo velmi závažnými poruchami zraku, které hrozí jeho bezprostřední ztrátou nebo závažným poškozením.
Vypadla náhle část zrakového pole jednoho nebo obou očí?
Ano | odpovědět znovu
Ihned zavolejte lékaře! Příčinou náhle ztráty části zrakového pole by mohl být uzávěr některé z velkých mozkových tepen nebo uzávěr cév vyživujících oko. Náhlá ztráta zraku se odborně nazývá amaurosis fugax, ve většině případů je přechodná a může trvat několik minut.
Je nejčastěji způsobena uvolněním mikrosraženin z malé aterosklerotické ranky krkavice a vcestováním do cév vyživujících sítnici oka, čímž dochází k jejich uzavření, poruše výživy sítnice a ztrátě zraku. Pokud nedojde do pár minut k obnovení průtoku, může dojít až k trvalé slepotě. Jedná se o urgentní stav, který vyžaduje neprodlené přijetí do nemocnice a intenzivní léčbu často včetně operace.