Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Pocení je důležitým termoregulačním mechanismem těla. Protože má kůže velmi velký povrch, je výborným chladičem a díky potním žlázám na kůži jsme schopni udržovat tělesnou teplotu ve správných mezích i při tělesné aktivitě nebo v horkém počasí. Nejvíce potních žláz je lokalizováno na čele, v podpaží, v okolí prsních bradavek, v okolí genitálu a na dlaních a ploskách nohou. Při přehřívání organismu se hodně rozšíří cévy v pokoží, takže jimi protéká velké množství krve. V chladnější kůži se krev chladí a také se odpařuje vlhkost, čímž se účinně chladí celý organismus. Někdy hojné pocení a zvláště změna v množství potů může signalizovat nějakou chorobu.
Potíte se hodně téměř každý den?
Ano | odpovědět znovuVážíte více, než byste měl(a)?
Ne | odpovědět znovuMáte některý z následujících příznaků: zvýšenou chuť k jídlu, úbytek hmotnosti, průjmy, teplou vlhkou kůži, zrychlený tep, úzkost, třes nebo vystouplé oči?
Ne | odpovědět znovuPotíte se i v noci, ačkoliv nejste příliš teple přikryt(a)?
Ano | odpovědět znovuMáte stálý kašel či jste ztratil(a) na váze několik kilogramů, aniž by to bylo Vaším úmyslem?
Ne | odpovědět znovuJe Vám více než 45 let a přestáváte mít pravidelné menstruační krvácení?
Ano | odpovědět znovu
Pocity náhlého tepla a pocení budou zřejmě jedním z prvních příznaků přechodu do menopauzy. Ukončení menstruace je způsobeno postupnými změnami v hormonálních hladinách. Kromě takzvaných "návalů" menopauza přináší urychlení osteoporózy, zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob, deprese, nespavost, podrážděnost a podobně.
Návaly jsou velice nepříjemné, ale neznamenají žádné zdravotní riziko. Mnoho lidí vůbec nepozná, že návaly trpíte. Většina žen se s tímto nepříjemným stavem vyrovná a návaly obvykle během jednoho roku vymizí. Pokud je ale špatně snášíte, vyhledejte lékaře - gynekologa . Může Vám předepsat náhradní hormonální terapii, která trochu vyrovná změny v hladinách hormonů, takže svůj přechod prožijete klidněji.