Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Nálada každého člověka se často mění a nikdo nemá trvale dobrou nebo špatnou náladu. To, jaká nálada zrovna je, závisí na mnoha věcech - na počasí, úspěších či neúspěších, zdravotním stavu, dobrých či špatných zprávách a podobně.
Nálada je definována jako dlouhodobější stav mysli. Závažnější a trvalejší změny nálad mohou nastat při nečekaných nebo velkých životních změnách jako je ztráta blízké osoby, ztráta zaměstnání, živelná katastrofa a podobně. Nejčastější poruchou nálady je deprese, což je duševní stav charakterizovaný dlouhodobým smutkem. K psychickým problémům se také mohou přidat tělesné projevy, jako je například bolest hlavy, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, problémy se spánkem a podobně.
Máte kromě skleslosti ještě některý z následujících příznaků: ztrátu energie, špatně spíte, nechutná Vám jíst, nemáte zájem o sex, opakovaně Vás bolí hlava?
Ne | odpovědět znovuZačala deprese poté, co jste ztratil(a) někoho blízkého?
Ne | odpovědět znovuVznikla deprese po nějaké pro Váš život závažné události (rozvod, ztráta zaměstnání)?
Ne | odpovědět znovuMáte problémy a "dusné ovzduší" doma nebo v práci?
Ne | odpovědět znovuJste žena a máte pocity napětí, smutku a podrážděnosti pár dní před menstruačním krvácením?
Ne | odpovědět znovuPřekonal(a) jste v nedávné době nějaké infekční onemocnění (chřipka)?
Ne | odpovědět znovuKonzumujete pravidelně již delší dobu alkohol?
Ne | odpovědět znovuJe Vám mezi 40 a 55 lety?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou by mohla být tzv. "krize středního věku". Podílet se na ní může mnoho faktorů. V tomto věku často dospělé děti odcházejí z domova a může nastávat pocit prázdnoty. Partnerský vztah může začít skřípat, vloudí se do něj rutina, vášeň v intimním životě často již vyprchala, přidávají se zdravotní problémy, ztráta atraktivity. Velice často se také v zaměstnání přidruží i "syndrom vyhoření", práce Vás netěší, ztrácíte motivaci pracovat, trpíte ponorkovou nemocí v kolektivu. U žen k dovršení všeho zlého navíc přichází menopauza, která s sebou přináší bouřlivé hormonální změny, zdravotní obtíže a často nestabilní psychiku.
S krizí středního věku je třeba aktivně bojovat. Máte-li problémy s hormony díky menopauze, vyhledejte lékaře - gynekologa.Předepíše Vám náhradní hormonální terapii, která stabilizuje Vaši náladu, zpozdí nebo zastaví náhlý nástup osteoporózy a dalších chorob s menopauzou spojených. V případě těžších depresí pak lékař může předepsat také antidepresiva.
V partnerském vztahu je řešení většiny problémů založeno na komunikaci. Nebojte se svému partnerovi říci, co Vás trpí, jaké maté obavy či přání a podobně. Specifické problémy v oblasti sexu Vám může pomoci vyřešit lékař - sexuolog. Zajímavou se pro vás může stát i návštěva virtuálního centra erektilní dysfunkce, které má užitečné informace pro muže i ženy.
Své stárnutí budete muset přijmout jako normální věc, která jednou muselo dojít. Najděte si nové koníčky, přátele, dělejte to, na co jste dříve neměl(a) čas. Pravidelně jezte, spěte, sportujte, jezděte na výlety. Pokud se deprese nebude lepšit, vyhledejte lékaře - psychiatra. Více také ve škole zdraví.