Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Nálada každého člověka se často mění a nikdo nemá trvale dobrou nebo špatnou náladu. To, jaká nálada zrovna je, závisí na mnoha věcech - na počasí, úspěších či neúspěších, zdravotním stavu, dobrých či špatných zprávách a podobně.
Nálada je definována jako dlouhodobější stav mysli. Závažnější a trvalejší změny nálad mohou nastat při nečekaných nebo velkých životních změnách jako je ztráta blízké osoby, ztráta zaměstnání, živelná katastrofa a podobně. Nejčastější poruchou nálady je deprese, což je duševní stav charakterizovaný dlouhodobým smutkem. K psychickým problémům se také mohou přidat tělesné projevy, jako je například bolest hlavy, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, problémy se spánkem a podobně.
Máte kromě skleslosti ještě některý z následujících příznaků: ztrátu energie, špatně spíte, nechutná Vám jíst, nemáte zájem o sex, opakovaně Vás bolí hlava?
Ne | odpovědět znovuZačala deprese poté, co jste ztratil(a) někoho blízkého?
Ne | odpovědět znovuVznikla deprese po nějaké pro Váš život závažné události (rozvod, ztráta zaměstnání)?
Ne | odpovědět znovuMáte problémy a "dusné ovzduší" doma nebo v práci?
Ne | odpovědět znovuJste žena a máte pocity napětí, smutku a podrážděnosti pár dní před menstruačním krvácením?
Ano | odpovědět znovu
Tento stav se odborně nazývá premenstruační syndrom (PMS) nebo syndrom premenstruační tenze. U jednotlivých žen se může projevovat různě, od podrážděnosti, agresivity a vzteklosti až k plačtivosti, hlubokému smutku, pocitům marnosti, beznaděje, bezútěšnosti a podobně. Syndrom je způsoben náhlou změnou hladin estrogenů a progesteronu v souvislosti s přípravou na menstruační fázi pravidelného cyklu. Kromě psychických projevů se mohou přidružovat i projevy tělesné: bolest hlavy až migréna, nechutenství, přírůstek na váze, otoky a další.
Pokud Vás tento premenstruační syndrom trápí, vyhledejte lékaře - psychiatra. Obyčejně se projevy syndromu podaří zvládnout upravením hladin hormonů například v podobě perorální antikoncepce nebo jiné substituční hormonální terapie. Více také ve škole zdraví.