Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Nálada každého člověka se často mění a nikdo nemá trvale dobrou nebo špatnou náladu. To, jaká nálada zrovna je, závisí na mnoha věcech - na počasí, úspěších či neúspěších, zdravotním stavu, dobrých či špatných zprávách a podobně.
Nálada je definována jako dlouhodobější stav mysli. Závažnější a trvalejší změny nálad mohou nastat při nečekaných nebo velkých životních změnách jako je ztráta blízké osoby, ztráta zaměstnání, živelná katastrofa a podobně. Nejčastější poruchou nálady je deprese, což je duševní stav charakterizovaný dlouhodobým smutkem. K psychickým problémům se také mohou přidat tělesné projevy, jako je například bolest hlavy, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, problémy se spánkem a podobně.
Máte kromě skleslosti ještě některý z následujících příznaků: ztrátu energie, špatně spíte, nechutná Vám jíst, nemáte zájem o sex, opakovaně Vás bolí hlava?
Ne | odpovědět znovuZačala deprese poté, co jste ztratil(a) někoho blízkého?
Ne | odpovědět znovuVznikla deprese po nějaké pro Váš život závažné události (rozvod, ztráta zaměstnání)?
Ano | odpovědět znovu
Každý člověk na různé události reaguje odlišně. Závažná životní změna může některé lidi dovést až do tzv. "reaktivní deprese". Bývá to velmi hluboká a dlouhodobá negativní změna nálady, při které se dostavují pocity marnosti, viny, sebeobviňování, ztráty zájmu o okolí a o činnosti, které Vás dříve těšily, nechuť dále se potýkat s každodenními událostmi a podobně. Pokud se nacházíte v tomto nebo podobném stavu, vyhledejte lékaře- psychiatra.
Terapie bude záležet na přesnější diagnóze a také závažnosti Vašeho stavu. Základem léčbu je pravidelné podávání antidepresiv. Tyto léky začínají účinkovat po dvou až třech týdnech, pak se projevy deprese zlepší. Někdy Vás lékař zároveň doporučí ke specialistovi, který s Vámi povede psychoterapeutická sezení s cílem odhalit příčinu deprese, naučit Vás se s ní vyrovnat, poradit Vám, jak depresi zvládnout a co dělat, aby Vás stravovala co nejméně. Ve zvlášť těžkých případech může být nutná hospitalizace, dokud se nepodaří dostat nejobtížnější stádium choroby pod kontrolu.