Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Nálada každého člověka se často mění a nikdo nemá trvale dobrou nebo špatnou náladu. To, jaká nálada zrovna je, závisí na mnoha věcech - na počasí, úspěších či neúspěších, zdravotním stavu, dobrých či špatných zprávách a podobně.
Nálada je definována jako dlouhodobější stav mysli. Závažnější a trvalejší změny nálad mohou nastat při nečekaných nebo velkých životních změnách jako je ztráta blízké osoby, ztráta zaměstnání, živelná katastrofa a podobně. Nejčastější poruchou nálady je deprese, což je duševní stav charakterizovaný dlouhodobým smutkem. K psychickým problémům se také mohou přidat tělesné projevy, jako je například bolest hlavy, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, problémy se spánkem a podobně.
Máte kromě skleslosti ještě některý z následujících příznaků: ztrátu energie, špatně spíte, nechutná Vám jíst, nemáte zájem o sex, opakovaně Vás bolí hlava?
Ano | odpovědět znovu
Zřejmě se bude jednat o depresivní chorobu. Příčiny vzniku deprese mohou být různé, někdy dokonce ani nemusí být příčina zřejmá. Těžkou depresi charakterizuje hluboký smutek, pocity lítosti, marnosti a zbytečnosti, sebeobviňování, z tělesných obtíží pak poruchy spánku, ztráta hmotnosti, nechutenství. Při zvláště těžké depresi může člověk uvažovat o sebevraždě, nebo se o ni dokonce pokusit.
Vyhledejte lékaře- psychiatra. Léčba těžké deprese je dlouhodobý proces. Základem je medikamentózní terapie antidepresivy a anxiolytiky a dále do léčby patří psychoterapie se zkušeným odborníkem. V případech velmi těžké deprese či pokusu o sebevraždu je nutná hospitalizace, aby mohla být porucha intenzivně léčena a hlavně aby se zabránilo případnému pacientovu poranění.