Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Úzkost, nejistota a obavy mohou velmi limitovat běžný život. Nedovolí člověku se uvolnit, relaxovat, soustředit se na práci, jasně uvažovat, kvalitně se vyspat, trápí ho napětí a obavy.
Přidružit se také mohou tělesné projevy úzkosti, mezi které patří zrychlený tlukot srdce, bolesti hlavy, zad, vyčerpanost a únava. Při stresových situacích a po nich může být únava a úzkost normální reakcí organismu. Pokud se ale úzkost objevuje bez zjevných důvodů, je třeba se pokusit odhalit její příčinu a problém vyřešit.
Jste úzkostný(á) téměř nepřetržitě?
Ano | odpovědět znovuObjevila se úzkost poté, co jste přestal(a) užívat léky na spaní nebo na uklidnění, pít alkohol nebo kouřit?
Ne | odpovědět znovuByl v poslední době Váš život složitější nebo plný starostí (stres v zaměstnání nebo jeho ztráta, rozvod, ztráta někoho blízkého)?
Ne | odpovědět znovuMáte kromě úzkosti také některý z následujících příznaků: zvýšenou chuť k jídlu, úbytek hmotnosti, průjmy, teplou vlhkou kůži, zrychlený tep, palpitace, třes nebo vystouplé oči?
Ne | odpovědět znovuMáte problémy ve svém sexuálním životě?
Ne | odpovědět znovuMáte úzkost při pohybu mezi mnoha lidmi, bojíte se kontaktu s nimi, nedokážete se s nimi bavit a vyhýbáte se večírkům a podobným akcím?
Ano | odpovědět znovu
Nervozita z důležitého setkání, přijímacího pohovoru či ze zdárného průběhu akce, kterou pořádáte, je zcela normální. Někteří lidé jsou ale nervózní a úzkostní až do té míry, že nejsou vůbec schopni komunikace, ve společnosti se cítí nesví a v ohrožení. Je-li toto Váš případ, vyhledejte lékaře - psychiatra. Pravděpodobně Vám předepíše léky, které zmírňují strach (anxiolytika). Tyto léky bude brát vždy před tím, než se budete chystat do společnosti nebo na sůležitou schůzku. Také Vám lékař jistě doporučí psychoterapii. Psychoterapeut s Vámi bude probírat situace, při kterých jste cítil(a) nejistotu a úzkost, a bude navrhovat řešení, jak tyto pocity zmírnit. Na zklidnění můžete použít i některé volně prodejné léky.
Součástí léčby bývá také takzvaná kognitivně behaviorální terapie. Psychoterapeut Vám bude mezi jednotlivými schůzkami ukládat různé úkoly, které jsou pro Vás nepříjemné, Vy se je budete snažit zvládnout a spolu poté budete rozebírat Vaše reakce a pocity. Cílem je naučit Vás postupně pomocí těžších a těžších úkolů zvládat tyto krizové situace a vyrovnat se s nimi do té míry, že Vám přestanou vadit.