Mezi tradiční symboly Vánoc patří ořechy. Používají se nejen jako součást cukroví, přírodní dekorace vánočního stolu, ale i jako zdravé mlsání. Mnoho lidí se snaží ořechům vyhýbat kvůli vysokému obsahu tuků, přesto je jejich přínos větší než zápory. Ořechy jsou prospěšné pro zdraví člověka, a neměly by proto chybět ani v běžném jídelníčku.
Úzkost, nejistota a obavy mohou velmi limitovat běžný život. Nedovolí člověku se uvolnit, relaxovat, soustředit se na práci, jasně uvažovat, kvalitně se vyspat, trápí ho napětí a obavy.
Přidružit se také mohou tělesné projevy úzkosti, mezi které patří zrychlený tlukot srdce, bolesti hlavy, zad, vyčerpanost a únava. Při stresových situacích a po nich může být únava a úzkost normální reakcí organismu. Pokud se ale úzkost objevuje bez zjevných důvodů, je třeba se pokusit odhalit její příčinu a problém vyřešit.
Jste úzkostný(á) téměř nepřetržitě?
Ano | odpovědět znovuObjevila se úzkost poté, co jste přestal(a) užívat léky na spaní nebo na uklidnění, pít alkohol nebo kouřit?
Ne | odpovědět znovuByl v poslední době Váš život složitější nebo plný starostí (stres v zaměstnání nebo jeho ztráta, rozvod, ztráta někoho blízkého)?
Ano | odpovědět znovu
Úzkost jako následek vysokého stresu je poměrně běžným jevem. Zvláště v současné době, kdy je kladen vysoký důraz na pracovní výkony a kvalitu práce, zvyšuje se čas strávený v zaměstnání, mění se životní styl a zkracuje se doba, kdy člověk může relaxovat. Snažte se vyčlenit si za každou cenu čas, kdy se budete věnovat tomu, co Vás baví a při čem si můžete odpočinout.
Pokud jste v nedávné době měl v životě nějakou větší změnu (rozvod, změna zaměstnání), nepouštějte se ihned do změn dalších, aby alespoň některé věci zůstaly při starém a vše se na Vás nesesypalo. Pravidelně jezte, dostatečně spěte, výhýbejte se pití alkoholu. Pokud se úzkost a stres nezlepší a začnete mít pocit, že nezvládáte každodenní život, vyhledejte lékaře - psychiatra.