Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Úzkost, nejistota a obavy mohou velmi limitovat běžný život. Nedovolí člověku se uvolnit, relaxovat, soustředit se na práci, jasně uvažovat, kvalitně se vyspat, trápí ho napětí a obavy.
Přidružit se také mohou tělesné projevy úzkosti, mezi které patří zrychlený tlukot srdce, bolesti hlavy, zad, vyčerpanost a únava. Při stresových situacích a po nich může být únava a úzkost normální reakcí organismu. Pokud se ale úzkost objevuje bez zjevných důvodů, je třeba se pokusit odhalit její příčinu a problém vyřešit.
Jste úzkostný(á) téměř nepřetržitě?
Ano | odpovědět znovuObjevila se úzkost poté, co jste přestal(a) užívat léky na spaní nebo na uklidnění, pít alkohol nebo kouřit?
Ano | odpovědět znovu
Některé látky obsažené v lécích a cigaretách mohou člověka zklidňovat a snižovat stres. Po jejich vysazení se mohou projevit abstinenční příznaky, člověk je více podrážděn, naplno se projeví nervozita, kterou pomocí svého návyku potlačoval. Poraďte se s lékařem.
Existuje mnoho možností, jak člověku pomoci zvládnout odnětí návykové látky. Jedná-li se o kouření, existují léky obsahující některé látky z cigaret, takže náhlé odnětí kouření nezpůsobí tak náhlý pokles návykové látky. Podobně fungují i náplasti s návykovou látkou. V případě hypnotik se náhražková terapie nepoužívá. Vyhledejte lékaře - psychiatra, může vám doporučit mnoho svépomocných organizací a psychoterapeutických skupin, ve kterých se lidé scházejí a pod dohledem odborníka-psychologa konzultují své problémy, radí si, jak zvládat každodenní stres a řeší různé situace, se kterými se setkali. Další informace naleznete také ve škole zdraví.