Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Termín horečka se většinou používá pro teplotu vyšší než 38°C. Pro teplotu mezi 37°C a 38°C se užívá lékařský termín subfebrilie, lidově prostě zvaná teplota. Příčiny teploty a horečky mohou být různé a je jich velmi mnoho, nejčastěji je však příčinou horečky nějaká infekce v těle. Projevem horečky je pocení, střídání pocitů horka se zimnicí a třesavkou, halucinace a poruchy vědomí a u malých dětí mohou nastat febrilní křeče. Lékaře vyhledejte, pokud se horečka drží déle jak dva dny na 38°C nebo pokud dosáhla 40°C.
Kašlete?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás hodně hlava?
Ano | odpovědět znovuMáte některý z následujících příznaků: pocit na zvracení nebo zvracíte, zmatenost, ospalost, bolest při ohnutí hlavy dopředu, nesnesete světlo?
Ano | odpovědět znovu
Ihned volejte lékaře. Příčinou by mohl být velmi závažný zánět mozkových plen (meningitida) nebo kombinovaný zánět plen a mozku (meningoencefalitida). Příčinou je většinou bakteriální infekce - nejčastěji meningokoková, pneumokoková nebo hemofilová.
V každém případě budete hospitalizován(a), protože pokud se nezačne včas léčit, může meningitida skončit smrtí. Ve většině případů lékaři ihned udělají lumbální punkci. Při ní se tenkou jehlou dostanou do páteřního kanálu v oblasti bederních obratlů a odeberou několik mililitrů mozkomíšního moku - tekutiny, která vyplňuje dutiny centrálního nervového systému a chrání jej. Po laboratorním vyšetření budou moci určit původce zánětu a nasadit specifickou léčbu - účinná antibiotika. Dále dostanete léky proti horečce a bolestem. Léčba je sice velmi intenzivní, ale i tak plné uzdravení trvá 3 a více týdnů.