Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.
Termín horečka se většinou používá pro teplotu vyšší než 38°C. Pro teplotu mezi 37°C a 38°C se užívá lékařský termín subfebrilie, lidově prostě zvaná teplota. Příčiny teploty a horečky mohou být různé a je jich velmi mnoho, nejčastěji je však příčinou horečky nějaká infekce v těle. Projevem horečky je pocení, střídání pocitů horka se zimnicí a třesavkou, halucinace a poruchy vědomí a u malých dětí mohou nastat febrilní křeče. Lékaře vyhledejte, pokud se horečka drží déle jak dva dny na 38°C nebo pokud dosáhla 40°C.
Kašlete?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás hodně hlava?
Ano | odpovědět znovuMáte některý z následujících příznaků: pocit na zvracení nebo zvracíte, zmatenost, ospalost, bolest při ohnutí hlavy dopředu, nesnesete světlo?
Ne | odpovědět znovuMáte některý z těchto příznaků: rýma, bolest v krku, bolest hlavy, jste "utahán(a)" a máte bolesti v končetinách?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás v krku?
Ne | odpovědět znovuByl(a) jste v nedávné době někde v subtropické nebo tropické oblasti?
Ne | odpovědět znovuMáte některý z těchto příznaků: bolest v zádech v okolí ledvin, bolest při močení, častou potřebu močit, zkalenou nebo narůžovělou moč?
Ano | odpovědět znovu
Ihned vyhledejte praktického lékaře . Vysoká teplota ve spojitosti s bolestí v zádech ukazuje na akutní infekci ledvin (akutní pyelonefritida). Bolesti při močení by zase mohly signalizovat infekci močového měchýře (cystitis). V obou těchto případech je třeba co nejdříve zahájit léčbu.
Lékař provede základní vyšetření, odebere Vám vzorky krve a moči a pošle je na laboratorní mikrobiologické vyšetření. Dalším možným vyšetřením je sonografie ledvin a močového měchýře, případně vyšetření močových cest rentgenologicky s kontrastní látkou. Léčba závisí na výsledku vyšetření a konečné diagnóze, při infekci je ovšem základem léčby podání antibiotik.