Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Termín horečka se většinou používá pro teplotu vyšší než 38°C. Pro teplotu mezi 37°C a 38°C se užívá lékařský termín subfebrilie, lidově prostě zvaná teplota. Příčiny teploty a horečky mohou být různé a je jich velmi mnoho, nejčastěji je však příčinou horečky nějaká infekce v těle. Projevem horečky je pocení, střídání pocitů horka se zimnicí a třesavkou, halucinace a poruchy vědomí a u malých dětí mohou nastat febrilní křeče. Lékaře vyhledejte, pokud se horečka drží déle jak dva dny na 38°C nebo pokud dosáhla 40°C.
Kašlete?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás hodně hlava?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás v krku?
Ne | odpovědět znovuByl(a) jste v nedávné době někde v subtropické nebo tropické oblasti?
Ano | odpovědět znovu
Ihned vyhledejte praktického lékaře . V tropických oblastech se vyskytuje mnoho nemocí, které se mohou horečkou projevit. Souhrně se nazývají tropické nemoci a mezi jejich nejčastější zástupce, které si cestovatelé "dovezou", je malárie a břišní tyfus .
Protože výskyt těchto nemocí je velmi vzácný, probíhá léčba pouze na specializovaných infekčních odděleních. Mezi základní vyšetření patří důkladné vyšetření krve a stolice. Léčba záleží na konečné diagnóze a přesahuje rámec těchto diagnostických schémat.