Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...
Termín horečka se většinou používá pro teplotu vyšší než 38°C. Pro teplotu mezi 37°C a 38°C se užívá lékařský termín subfebrilie, lidově prostě zvaná teplota. Příčiny teploty a horečky mohou být různé a je jich velmi mnoho, nejčastěji je však příčinou horečky nějaká infekce v těle. Projevem horečky je pocení, střídání pocitů horka se zimnicí a třesavkou, halucinace a poruchy vědomí a u malých dětí mohou nastat febrilní křeče. Lékaře vyhledejte, pokud se horečka drží déle jak dva dny na 38°C nebo pokud dosáhla 40°C.
Kašlete?
Ano | odpovědět znovuJste zadýchání, i když nevyvíjíte žádnou tělesnou aktivitu a vykašláváte hnědavý hlen?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou Vašich obtíží by mohl být zápal plic (pneumonie). Ihned zavolejte lékaře. Zápal plic je zvláště nebezpečný u menších dětí, starších osob a lidí se sníženou obranyschopností.
Lékař posoudí Váš stav, pošle Vás na rentgenové vyšetření hrudníku rentgenové vyšetření hrudníku, odebere vzorek hlenu, který vykašláváte, a pošle ho na mikrobiologický rozbor a také Vám odebere krev, ve které zjistí množství zánětlivých elementů. Pravděpodobně Vám nasadí antibiotika , v závažných případech můžete být hospitalizován(a).
Pokud Váš stav nebude tak závažný, doporučí Vám brát léky na snížení teploty a zůstat doma v klidu a teple.