Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Častokrát jsou potíže s polykáním způsobeny zánětem krku spojeným s otokem a bolestí. V takovém případě se potíže upraví s odléčením zánětu. Někdy ovšem mohou problémy být způsobeny jiným onemocněním a je třeba se jimi pozorněji zabývat. Nasledující schéma se Vám pomůže určit běžně příčiny potíží s polykáním.
Bolí Vás v krku?
Ne | odpovědět znovuMáte pocit, že jídlo zůstalo někde "po cestě" a není v žaludku?
Ano | odpovědět znovuMáte bolest za prsní kostí, když se předkloníte nebo když ležíte?
Ano | odpovědět znovu
Bolest může působit brániční kýla v kombinaci s návratem kyselých žaludečních šťáv ze žaludku zpět do jícnu. Je-li branka pro prostup jícnu přes bránici příliš velká, může se stávat, že je žaludek při některých polohách těla nebo po jídle vtažen směrem do hrudníku a v brance zaškrcen. To vyvolává bolest. Spolu s tímto vtažením a návratem tráveniny zpět do jícnu dochází k podráždění výstelky jícnu a ke vzniku vředů, zánětu jícnu nebo potenciálně nebezpečné změně výstelky této části trávicí trubice. Více informací o kýle naleznete ve virtuálním centru kýla.
K "pálení žáhy" dochází především při nadváze, ale někdy také v těhotenství, kdy rostoucí děloha vtlačuje břišní orgány směrem do hrudníku a při menší pevnosti jícnové branky může část žaludku vnikat do hrudní dutiny.
Pro zmírnění pocitů pálení žáhy si můžete vybrat nějaké antacidum. V každém případě ale vyhledejte praktického lékaře , který rozhodne, zda nebude pořeba Váš problém řešit i intenzivněji. Doporučí Vám jíst častěji, ale menší dávky jídla, pít mléko a přizvednout si čelo postele o několik centimetrů, aby se předešlo pálení žáhy v noci.