Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Bolesti nohou jsou poměrně často projevem namožení končetin. Vznikají při excesivním zatížení nebo při jednorázových pohybových aktivitách netrénovaných jedinců a způsobuje je vyloučení kyseliny mléčné (laktátu) kvůli spalování živin v noze při nedostatku kyslíku. Takové bolesti po odpočinku ustoupí s tím, jak se kyselina mléčná odbourá.
Další příčinou bolesti nohou mohou být mikrotraumata šlach a svalů při nadměrných nebo nezvyklých pohybech. I tato bolest po odpočinku během pár dní odezní. Pokud ne, je na místě kontaktovat lékaře.
Objevila se bolest po nějakém náhlém traumatu, například po pádu, prudkém pohybu nebo úderu?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás koleno, kyčelní kloub nebo kotník?
Ne | odpovědět znovuDostal(a) jste náhlou křeč do lýtka?
Ne | odpovědět znovuObjevila se bolest za pár hodin po namáhavém cvičení nebo činnosti, které běžně neprovádíte?
Ne | odpovědět znovuMáte na jedné končetině poměrně malé zarudlé místo, nebo se červený flek táhne jako provazec?
Ne | odpovědět znovuMáte výrazně bolestivou a oteklou končetinu?
Ano | odpovědět znovu
Okamžitě vyhledejte praktického lékaře. Zřejmě máte hlubokou žilní trombózu, kterou je nutné co nejdříve začít léčit. Je způsobena krevní sraženinou (trombus), která ucpala hluboký žilní systém a způsobila otok, který může vystoupat až ke tříslům. Trombus se může také infikovat, nemoc se pak nazývá flebotrombóza. Pokud nebude včas léčena, hrozí vznikem septického stavu, což je generalizovaná infekce těla a může bez léčby skončit i smrtí. Dalším nebezpečím je také utržení části sraženiny, docestování do plic a vznik plicní embolie.
Obecně mají vyšší riziko trombóz dlouhodobě ležící či nepohybliví lidé, ženy užívající hormonální antikoncepci nebo postmenopauzální náhradní hormonální léčbu, těhotné ženy, pacienti po rozsáhlých břišních a ortopedických operacích a další.
Pokud lékař dospěje k závěru, že máte hlubokou žilní trombózu, pošle Vás do nemocnice, kde budete hospitalizován(a). Lékaři Vám nasadí protizánětlivé léky, léky proti bolesti a především preparáty rozpouštějící krevní sraženiny a ovlivňující srážlivost krve. Ženám beroucím hormonální kontracepci doporučí změnu antikoncepčních metod.