Nechat otestovat by se měl nechat každý člověk, který se ocitl v rizikové situaci (více informací např. na webu České společnosti AIDS pomoc). Protilátky proti HIV infekci se vytvářejí zhruba 2–5 týdnů od nákazy. Tzn. aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, měly by uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Výsledky testu budou vyhotoveny přibližně do 14 dnů.
Bolesti nohou jsou poměrně často projevem namožení končetin. Vznikají při excesivním zatížení nebo při jednorázových pohybových aktivitách netrénovaných jedinců a způsobuje je vyloučení kyseliny mléčné (laktátu) kvůli spalování živin v noze při nedostatku kyslíku. Takové bolesti po odpočinku ustoupí s tím, jak se kyselina mléčná odbourá.
Další příčinou bolesti nohou mohou být mikrotraumata šlach a svalů při nadměrných nebo nezvyklých pohybech. I tato bolest po odpočinku během pár dní odezní. Pokud ne, je na místě kontaktovat lékaře.
Objevila se bolest po nějakém náhlém traumatu, například po pádu, prudkém pohybu nebo úderu?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás koleno, kyčelní kloub nebo kotník?
Ne | odpovědět znovuDostal(a) jste náhlou křeč do lýtka?
Ano | odpovědět znovuJe křeč a bolest přítomna pouze při pohybu a nemáte ji, pokud jste v klidu?
Ano | odpovědět znovu
Vaším problémem by mohly být klaudikace, bolesti vyplývající z nedostatečného zásobení končetin kyslíkem. Nemoc se nazývá ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) a může se vyskytovat zároveň s ischemickou chorobou srdeční, při ateroskleróze, obezitě, hypercholesterolémi atd.
V končetinách se vlivem ukládání tukových látek do stěny tepen zužuje průsvit cévy a snižuje se množství krve, které končetinou může protéct. V případě fyzické námahy stoupají požadavky pracujících svalů na kyslík, ale cévní řečiště jim ho není schopné dodat, což se projeví bolestí. Ta člověka donutí zastavit a počkat, až se svaly opět dosytí kyslíkem, a pak teprve dovolí opět pokračovat v chůzi.
Vyhledejte praktického lékaře. Pošle Vás na vyšetření do nemocnice, kde se podrobíte odběru krve, který stanoví množství cholesterolu a tuků v krvi, možná také podstoupíte angiografii.
Toto vyšetření spočívá ve vstřikování speciální kontrastní látky do cévy a zobrazení zůžených míst na rentgenu. Drobná zúžení se mohou ihned řešit balónkovou angioplastikou, při které se zúžené místo roztáhne a případně se vloží stent - drobná pružinka, která drží místo roztažené. V případě výrazného zúžení v místě přechodu ilické a stehenní tepny je někdy možné provést přemostění zúženého místa - ileofemorální bypass.
Většina zúžení je ale drobná a nachází se v okrajových malých větvích končetinových tepen, takže chirurgické řešení není možné. Léčba pak spočívá v úpravě životosprávy, snížení příjmu tuků, rehabilitaci a pravidelném cvičení a medikamentózní terapii podporující snížení tuků a roztažení cév atd. Naprosto nutné je přestat kouřit! V Lékárně si můžete vybrat některý z preparátů na cévy.