Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Kloub je pohyblivé spojení dvou nebo více kostí. Medicína rozeznává několik typů kloubů (valivý, kladkový, kulový atd.) a podle nich je také určen druh a rozsah pohybu v kloubu.
Kloub se ovšem nesetává pouze z kostí, nezbytné pro jeho správnou činnost jsou další struktury - kloubní pouzdro, kloubní chrupavky, kloubní vazy, vmezeřené disky a menisky a tíhové váčky (burzy). Porušením kterékoliv z těchto struktur dochází k poruše funkce kloubu. Většina z nich je více či méně bolestivá a některé mohou vést k trvalému poškození funkce kloubu.
Významější postavení má kloub kolenní, protože je nejvíce zatěžovaným kloubem v lidském těle. Z toho také vyplývá, že často dochází k jeho poškození jak traumaticky, tak opotřebením.
Je problém pouze v koleni?
Ne | odpovědět znovuPoranil(a) jste si kloub při pádu nebo rychlém pohybu?
Ne | odpovědět znovuJe kloub oteklý, teplejší než okolí a bolestivý?
Ne | odpovědět znovuMáte ztuhlý a bolestivý kloub hlavně při pohybu?
Ne | odpovědět znovuMáte oteklé oba dva kotníky, ale bez bolesti?
Ano | odpovědět znovuJste v jiném stavu?
Ano | odpovědět znovuPři stištění místa otoku prstem zůstává po uvolnění na kůži důlek?
Ano | odpovědět znovuMěla jste v poslední době také oteklý obličej nebo prsty?
Ano | odpovědět znovu
Okamžitě se poraďte s lékařem. Mohlo by se jednat o stav, který se odborně nazývá preeklampsie. Při něm dochází ke vzrůstu krevního tlaku, zadržování tekutin v těle, průniku bílkoviny do moči.
Preeklampsie se projeví otoky kotníků, prstů či obličeje a náhlým příbytkem na váze. Jedná se o akutní stav, při nezaléčení může dojít k přechodu do eklampsie, která strmým vzrůstem tlaku vážně ohrožuje matku i dítě.
Lékař Vás celkově vyšetří, změří krevní tlak a provede analýzu vzorku moči. Potvrdí-li se diagnóza preeklampsie, zůstanete hospitalizována v nemocnici, lékaři Vám nasadí diuretické látky, které sníži obsah vody ve vašem těle, případně i další antihypertenziva. Dále Vám nařídí neslanou dietu.
Pokud by byl stav natolik závažný, že by ohrožoval Vás nebo Vaše nenarozené dítě, mohou lékaři předčasně vyvolat porod nebo přistoupit k císařskému řezu, aby zábranili k poškození zdraví Vašeho nebo Vašho dítěte.