Trápí vás střevní potíže, nadýmání nebo křeče v břiše? Možná patříte mezi 13 % české populace, jež se potýká se syndromem dráždivého tračníku neboli IBS. Na první pohled nenápadné projevy jsou často zaměňovány za běžné zažívací problémy, které časem zkrátka odezní. Ve skutečnosti však syndrom může přetrvávat celé roky a výrazně ovlivňovat kvalitu života – od každodenního fungování až po psychickou pohodu.
Kloub je pohyblivé spojení dvou nebo více kostí. Medicína rozeznává několik typů kloubů (valivý, kladkový, kulový atd.) a podle nich je také určen druh a rozsah pohybu v kloubu.
Kloub se ovšem nesetává pouze z kostí, nezbytné pro jeho správnou činnost jsou další struktury - kloubní pouzdro, kloubní chrupavky, kloubní vazy, vmezeřené disky a menisky a tíhové váčky (burzy). Porušením kterékoliv z těchto struktur dochází k poruše funkce kloubu. Většina z nich je více či méně bolestivá a některé mohou vést k trvalému poškození funkce kloubu.
Významější postavení má kloub kolenní, protože je nejvíce zatěžovaným kloubem v lidském těle. Z toho také vyplývá, že často dochází k jeho poškození jak traumaticky, tak opotřebením.
Je problém pouze v koleni?
Ano | odpovědět znovuZranil(a) jste si koleno v posledních 24 hodinách?
Ano | odpovědět znovuJe koleno bolavé, má jiný tvar než dříve a nemůžete se na postiženou nohu postavit?
Ne | odpovědět znovu
Příčinou bolesti by mohla být natažená šlacha či sval v okolí kolene. To se může přihodit po náhlém pohybu nepřipraveného kolena nebo přetaženém pohybu kloubu. Následkem mohou být drobná mikrotraumata, která sice lékař neobjeví, ale mohou Vás bolestí poměrně dost potrápit. Přečtěte si kapitolu o první pomoci při podvrtnutí či přetažení kloubu.