Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Bolest zubů je jedním z nejnepříjemnějších zážitků, který často člověku nedovolí spát, soustředit se na práci ani se učit. Ačkoliv zuby vypadají tvrdě a nezničitelně, jsou velice náchylné k poškození látkami z potravy. Trpí hlavně hlavně kvůli cukrům, které se v dutině ústní mění v kyseliny a naleptávají zubní sklovinu, která zub chrání. Tím vzniká zubní kaz, který se může šířit směrem do hloubky zubu. Pokud se dostane až k nervu, začne zub velice nepříjemně bolet a je nezbytné vyhledat lékaře.
Máte některý z následujících příznaků: horečku, pocit viklavého zubu, neustálou silnou bolest?
Ne | odpovědět znovuJe zub hodně citlivý na horko, chlad, bolest je pulzující a dostavuje se v záchvatech?
Ano | odpovědět znovu
Zřejmě máte zánět dřeně (pulpitis). Vzniká u pokročilých zubních kazů, kdy se defekt zubu prohloubil až ke kořenovému kanálku, kterým probíhá zubní nerv, nebo mechanickým drážděním dřeně hluboko zasahující zubní výplní.
Vyhledejte zubního lékaře. Lékař odvrtá postiženou tkáň, případně odstraní starou plombu. Pak posoudí stav zubního nervu. Pokud je výrazně obnažen, jsou dvě možnosti - zničit zubní dřeň a zanechat v dásni mrtvý zub, nebo zub úplně vytrhnout. Pokud je dřeň neporušená, může se lékař pokusit zanícenou dřeň zklidnit a zub přeplombovat. Za nějakou dobu je třeba znovu zkontolovat, jestli se zánět uklidnil, nebo zda je nutné ošetřit kořenový kanálek nebo zub extrhovat.