Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Bolest zubů je jedním z nejnepříjemnějších zážitků, který často člověku nedovolí spát, soustředit se na práci ani se učit. Ačkoliv zuby vypadají tvrdě a nezničitelně, jsou velice náchylné k poškození látkami z potravy. Trpí hlavně hlavně kvůli cukrům, které se v dutině ústní mění v kyseliny a naleptávají zubní sklovinu, která zub chrání. Tím vzniká zubní kaz, který se může šířit směrem do hloubky zubu. Pokud se dostane až k nervu, začne zub velice nepříjemně bolet a je nezbytné vyhledat lékaře.
Máte některý z následujících příznaků: horečku, pocit viklavého zubu, neustálou silnou bolest?
Ano | odpovědět znovu
Okamžitě vyhledejte zubního lékaře. Mohlo by se jednat o zubní absces. Vytvoří se nahromaděním hnisu v kosti a tkáni zubu a svým tlakem způsobuje palčivou bolest. Absces hrozí také prasknutím, což je závažná komplikace, neboť se infekce začne šířit do okolí a může způsobit například mozkový zánět (meningoencefalitis). Tento stav je nutné okamžitě řešit.
První možností je ošetření kořenového kanálku zubu. Lékař se provrtá do zubu a zevnitř vypustí hnis a vyčistí kanálek od zbytku infikované tkáně a uzavře vzniklou dutinu plombou. Druhou metodou řešení je vytržení zubu (extrakce). K té se přistupuje, pokud není možné zánět vyřešit z vnitřního přístupu. Mezeru po extrahovaném zubu je nutné vyplnit můstkem nebo protézou, aby nedošlo k posunu okolních zubů.