Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Různá bolestivá postižení rtů, dásní nebo jazyka jsou sice velmi nepříjemná, ale většinou nebývají nijak závažná a během pár dní se se sama vyřeší. Důležitá je hygiena dutiny ústní a péče o zuby, pomůže bezproblémovému průběhu hojení.
Kromě nezávažných postižení se však v dutině ústní mohou objevovat i příznaky, které ukazují na závažné celkové onemocnění. Patří sem například různé typy orálních mykóz (postižení houbami) naznačujících celkovou poruchu imunity a podobně. Pokud Váš problém přetrvává déle než 14 dní, poraďte se s lékařem.
Je bolest pouze na jazyku?
Ne | odpovědět znovuNacházejí se v ústech či na jazyku místa, která mají změněnou barvu?
Ne | odpovědět znovuMáte bolestivé, červené a oteklé dásně?
Ne | odpovědět znovuObjevila se Vám na rtech a v jejich okolí bolestivá zarudlá místa?
Ano | odpovědět znovuObjevily se nejdříve v místech bolesti bolestivé puchýře?
Ne | odpovědět znovuMáte drobné trhlinky v koutcích úst?
Ano | odpovědět znovu
Praskající koutky se odborně nazývají angulární stomatitida. Může být způsobena například špatně padnoucí protézou. V takovém případě se vydejte ke svému zubnímu lékaři a o svém problému mu povězte. Zřejmě se pokusí protézu upravit, nebo navrhne vytvoření protézy nové.
Další možností může být nedostatek vitaminů a železa ve stravě. Také vyhledejte praktického lékaře, který Vás vyšetří a ubezpečí se, že za nedostatkem vitaminů není skryta nějaká jiná závažnější choroba. Pak s Vámi probere Váš jídelníček, zda obsahuje všechny nezbytné potraviny, a případně Vám poradí, jak si jídelníček upravit. Také Vám zřejmě předepíše některé preparáty, kterými svůj nedostatek vitaminů doženete.