Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Různá bolestivá postižení rtů, dásní nebo jazyka jsou sice velmi nepříjemná, ale většinou nebývají nijak závažná a během pár dní se se sama vyřeší. Důležitá je hygiena dutiny ústní a péče o zuby, pomůže bezproblémovému průběhu hojení.
Kromě nezávažných postižení se však v dutině ústní mohou objevovat i příznaky, které ukazují na závažné celkové onemocnění. Patří sem například různé typy orálních mykóz (postižení houbami) naznačujících celkovou poruchu imunity a podobně. Pokud Váš problém přetrvává déle než 14 dní, poraďte se s lékařem.
Je bolest pouze na jazyku?
Ne | odpovědět znovuNacházejí se v ústech či na jazyku místa, která mají změněnou barvu?
Ano | odpovědět znovuJsou zbarvené plochy nažloutlé a dají se seškrábnout?
Ne | odpovědět znovuTvoří se Vám v ústech běložluté bolestivé vřídky?
Ano | odpovědět znovuMáte horečku a je vám celkově mizerně?
Ne | odpovědět znovu
Drobné vřídky s bílou spodinou se nazývají afty. Někdy se objeví bez zřejmé příčiny, jindy mohou doporovázet chřipku nebo jiné infekční onemocnění. Aft bývá způsoben rozpadem drobných lymfatických uzlíků uložených ve sliznici dutiny ústní.
Většina těchto slizničních vřídků se vyhojí během pár dní. Vyhýbejte se ostrým kořeněným jídlum, horké stravě a všemu, co Vás dráždí a vyvolává bolest. Dbejte také na ústní hygienu. Pomoci si můžete některým volně prodejným lékem, který si můžete vybrat v lékárně. Pokud se vřídky nezahojí do 2 týdnů, vyhledejte zubního lékaře.