Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Různá bolestivá postižení rtů, dásní nebo jazyka jsou sice velmi nepříjemná, ale většinou nebývají nijak závažná a během pár dní se se sama vyřeší. Důležitá je hygiena dutiny ústní a péče o zuby, pomůže bezproblémovému průběhu hojení.
Kromě nezávažných postižení se však v dutině ústní mohou objevovat i příznaky, které ukazují na závažné celkové onemocnění. Patří sem například různé typy orálních mykóz (postižení houbami) naznačujících celkovou poruchu imunity a podobně. Pokud Váš problém přetrvává déle než 14 dní, poraďte se s lékařem.
Je bolest pouze na jazyku?
Ne | odpovědět znovuNacházejí se v ústech či na jazyku místa, která mají změněnou barvu?
Ano | odpovědět znovuJsou zbarvené plochy nažloutlé a dají se seškrábnout?
Ano | odpovědět znovu
Nález seškrábnutelných žlutobělavých povláčků by mohl ukazovat na moučnivku. Odborně se moučnivka nazývá soor nebo orální kandidóza. Je způsobena houbami z čeledi Candidae a vyskytuje se především u dětí, starých osob a lidí se sníženou imunitou.
Vyhledejte kožního lékaře. Provede stěr těchto ploch a pošle je na mikrobiologické vyšetření. Také začne pátrat, proč se u Vás kandidóza vyskytla, a zdali nemáte nějaké skryté onemocnění, které by kvasinky v ústech vysvětlilo. Léčba sooru spočívá v podávání protihoubových léků (antimykotik).