Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Jako závrať se popisuje pocit, kdy se kolem člověka vše točí, nebo výjimečně kdy se naopak člověk točí v prostoru. Fyziologickou závrať zažijete, pokud vystoupíte například z kolotoče nebo jiného točivého zábavního zařízení. Pokud se ovšem závrať objevuje bezdůvodně, je třeba začít přemýšlet o nějakém onemocnění.
Měl(a) jste během závrati některý z následujících příznaků: slabost v končetinách, krátkodobou částečnou nebo úplnou ztrátu zraku, potíže při mluvení nebo artikulaci, necitlivost nebo brnění určité části těla, nevolnost či zvracení bez poruch rovnováhy?
Ne | odpovědět znovuMěl(a) jste poruchy rovnováhy případně se zvracením?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou by mohl být zánět struktur vnitřního ucha, tzv. labyrintitis. Sluchový labyrint je orgán, který zpracovává polohu těla a údaje o pohybu. Skládá se ze dvou váčků (sacculus a utriculus) a tří navzájem kolmých polokruhovitých kanálků. V kanálcích a váčcích je tekutina a drobné krystalky, které při pohybu hlavy dráždí smyslové buňky, a ty předávají informaci o pohybu a poloze hlavy vyšším nervovým centrům. Ta pak koordinují souhyby očí, vyrovnávání polohy a stabilitu. Při poruše například výše zmíněným zánětem dochází k rozpadu koordinace, poruchám rovnováhy a zvracení.
Vyhledejte praktického lékaře. Zřejmě Vás pošle na specializované vyšetření na ušní oddělení, kde Vám v případě potřeby nasadí léky proti závrati a doporučí klid na lůžku. Po dvou až třech týdnech by měl zánět odeznít a závratě vymizet.