Zelený zákal (glaukom) je oční vada oka, která způsobuje poškození (odumírání) zrakového nervu uvnitř oka. Jedná se o závažné oční onemocnění – většinou nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození zraku. Právě tomuto onemocnění a jeho prevenci se věnuje Světový týden glaukomu, který letos připadá na 9. – 15. března.
Jako závrať se popisuje pocit, kdy se kolem člověka vše točí, nebo výjimečně kdy se naopak člověk točí v prostoru. Fyziologickou závrať zažijete, pokud vystoupíte například z kolotoče nebo jiného točivého zábavního zařízení. Pokud se ovšem závrať objevuje bezdůvodně, je třeba začít přemýšlet o nějakém onemocnění.
Měl(a) jste během závrati některý z následujících příznaků: slabost v končetinách, krátkodobou částečnou nebo úplnou ztrátu zraku, potíže při mluvení nebo artikulaci, necitlivost nebo brnění určité části těla, nevolnost či zvracení bez poruch rovnováhy?
Ano | odpovědět znovuPřetrvávají uvedené příznaky i teď?
Ano | odpovědět znovu
Ihned zavolejte lékaře! Mohlo by se jednat o cévní mozkovou příhodu, lidově zvanou mrtvici. Příčina tkví v uzávěru nebo prasknutí cév v části mozku a nedostatku kyslíku a živin v dané oblasti. Ten se projeví výše uvedenými symptomy.
Velmi pravděpodobně budete hospitalizován(a), lékaři Vám udělají CT vyšetření, nebo vyšetření na magnetické rezonanci. Jedná se o vyšetření, při kterém se pomocí rentgenového záření v prvním případě a silného magnetického pole v druhém případě prostorově zobrazí mozek. Na zobrazení je lékař schopen najít místo, kde došlo k nedokrevnosti, a určit adekvátní léčbu.
Tu většinou tvoří trombolýza, která rozpustí sraženinu ucpávající cévu, léky, které sníží srážlivost krve a omezí vznik dalších mozkových příhod, léky proti vysokému krevnímu tlaku a proti vzniku otoku mozku. Také je okamžitě zahájena rehabilitace, která má dopomoci postiženému k návratu pohybových i duševních funkcí, které byly mozkovou příhodou postiženy.