Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Přestože je míra přesnosti u domácích testů vysoká, v případě pochybností se poraďte s lékařem.
Bušení srdce, které je rychlé, člověkem negativně vnímané, někdy nepravidelné a neobvykle silné, se odborným termínem nazývá palpitace. Příčiny mohou být různé, běžnými počínaje a závažnými konče. Při těžším fyzickém výkonu (rychlý běh, nošení těžkých břemen) je běžné, že srdce zvyšuje svou frekvenci i sílu stahu. Je to proto, že tkáně mají vyšší nároky na kyslík, a srdce musí přidat, aby požadavky uspokojilo. Na takto rychlý tep se zároveň váže i zrychlené dýchání. Po ukončení tělesné aktivity ještě nějakou dobu zrychlený tep i dech trvá, dokud se tkáně dostatečně nedoplní kyslíkem. Je to zároveň období, kdy si člověk tlukot srdce více uvědomuje.
Srdce také může zrychlit při strachu, stresu, po požití některých látek jako je kofein, nikotin, marihuana nebo další drogy. Nepříliš častým, ale velice důležitým, je bušení srdce z důvodu onemocnění srdce. V takovém případě je na místě navštívit lékaře. V následujícím schématu najdete nejběžnější důvody bušení srdce.
Pijete v poslední době více kávy, čaje nebo Coca-coly než obvykle?
Ne | odpovědět znovuJste ve stresu, emočním napětí nebo pociťujete úzkost?
Ne | odpovědět znovuKouříte hodně?
Ne | odpovědět znovuMáte kromě zrychleného tepu a palpitací také některý z následujících příznaků: zvýšenou chuť k jídlu, úbytek hmotnosti, průjmy, teplou vlhkou kůži, třes nebo vystouplé oči?
Ne | odpovědět znovuJste v poslední době unavený(á), nevýkonný(á), slabý(á) nebo se zadýcháváte?
Ne | odpovědět znovuMěl(a) jste někdy v minulostí potíže se srdcem nebo se cítíte celkově špatně?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou by mohla být vážná porucha srdečního rytmu, tzv. arytmie. Srdeční stah je řízen elektrickými impulzy spontánně se aktivujících buněk v určitém místě srdečního svalu. Pokud dojde k výpadku funkce těchto buněk, nebo zároveň vzniká elektrická aktivita i jinde v srdci, může to vést ke zrychlení, zpomalení nebo nepravidelnostem rytmu.
Vyhledejte praktického lékaře. Pro diagnostiku je nezbytné natočení elektrokardiografické křivky (EKG). Na hrudník se připojí elektrody, které jsou schopny snímat eletrickou aktivitu srdce. Ta se pak zaznamenává na papír a lékař křivku vyhodnotí. Podle typu onemocnění se nasazuje léčba. Nejčastější je úprava rytmu léky, pokud je rytmus nestabilní, můžou lékaři voperovat malý kardiostimulátor, který sleduje srdeční aktivitu a v případě výpadku nebo vychýlení se z rytmu začne sám srdce stimulovat. Podrobnosti Vám v případě potřeby sdělí Váš lékař.