Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Bušení srdce, které je rychlé, člověkem negativně vnímané, někdy nepravidelné a neobvykle silné, se odborným termínem nazývá palpitace. Příčiny mohou být různé, běžnými počínaje a závažnými konče. Při těžším fyzickém výkonu (rychlý běh, nošení těžkých břemen) je běžné, že srdce zvyšuje svou frekvenci i sílu stahu. Je to proto, že tkáně mají vyšší nároky na kyslík, a srdce musí přidat, aby požadavky uspokojilo. Na takto rychlý tep se zároveň váže i zrychlené dýchání. Po ukončení tělesné aktivity ještě nějakou dobu zrychlený tep i dech trvá, dokud se tkáně dostatečně nedoplní kyslíkem. Je to zároveň období, kdy si člověk tlukot srdce více uvědomuje.
Srdce také může zrychlit při strachu, stresu, po požití některých látek jako je kofein, nikotin, marihuana nebo další drogy. Nepříliš častým, ale velice důležitým, je bušení srdce z důvodu onemocnění srdce. V takovém případě je na místě navštívit lékaře. V následujícím schématu najdete nejběžnější důvody bušení srdce.
Pijete v poslední době více kávy, čaje nebo Coca-coly než obvykle?
Ne | odpovědět znovuJste ve stresu, emočním napětí nebo pociťujete úzkost?
Ne | odpovědět znovuKouříte hodně?
Ne | odpovědět znovuMáte kromě zrychleného tepu a palpitací také některý z následujících příznaků: zvýšenou chuť k jídlu, úbytek hmotnosti, průjmy, teplou vlhkou kůži, třes nebo vystouplé oči?
Ne | odpovědět znovuJste v poslední době unavený(á), nevýkonný(á), slabý(á) nebo se zadýcháváte?
Ano | odpovědět znovu
Možnou příčinou Vašeho stavu je anémie - nedostatek červených krvinek, jejich nezralost nebo nedostatek červeného krevního barviva hemoglobinu. Může se častěji vyskytovat u žen, které mají silné menstruační krvácení. Vyhledejte praktického lékaře.
Udělá Vám krevní obraz, ze kterého pozná, zda anémii skutečně máte a jakého je typu. Příčin anémie je více, může vzniknout kvůli krvácení do zažívacího traktu při divertikulóze, střevní polypóze nebo nádoru střev, při nedostatečném vstřebávání železa z trávicího traktu, při nádorovém onemocnění krve, kdy červené krvinky nedozrávají nebo se málo tvoří, a z dalších důvodů. Nedostatek železa se dá řešit náhradou v podobě léků, ostatní důvody si žádají další podrobnější a specializovaná vyšetření.