Reklamy nás zavalují „osvědčenými“ dietami a detoxikačními kúry, které slibují rychlé hubnutí. Bohužel, většina těchto metod nejenže nefunguje dlouhodobě, ale mohou tělo i zatížit a vést k jojo efektu. Jak tedy přistupovat ke zdravému hubnutí tak, aby bylo udržitelné? A kdy je na místě zvážit pomoc lékaře a farmakoterapii?
Bušení srdce, které je rychlé, člověkem negativně vnímané, někdy nepravidelné a neobvykle silné, se odborným termínem nazývá palpitace. Příčiny mohou být různé, běžnými počínaje a závažnými konče. Při těžším fyzickém výkonu (rychlý běh, nošení těžkých břemen) je běžné, že srdce zvyšuje svou frekvenci i sílu stahu. Je to proto, že tkáně mají vyšší nároky na kyslík, a srdce musí přidat, aby požadavky uspokojilo. Na takto rychlý tep se zároveň váže i zrychlené dýchání. Po ukončení tělesné aktivity ještě nějakou dobu zrychlený tep i dech trvá, dokud se tkáně dostatečně nedoplní kyslíkem. Je to zároveň období, kdy si člověk tlukot srdce více uvědomuje.
Srdce také může zrychlit při strachu, stresu, po požití některých látek jako je kofein, nikotin, marihuana nebo další drogy. Nepříliš častým, ale velice důležitým, je bušení srdce z důvodu onemocnění srdce. V takovém případě je na místě navštívit lékaře. V následujícím schématu najdete nejběžnější důvody bušení srdce.
Pijete v poslední době více kávy, čaje nebo Coca-coly než obvykle?
Ne | odpovědět znovuJste ve stresu, emočním napětí nebo pociťujete úzkost?
Ne | odpovědět znovuKouříte hodně?
Ne | odpovědět znovuMáte kromě zrychleného tepu a palpitací také některý z následujících příznaků: zvýšenou chuť k jídlu, úbytek hmotnosti, průjmy, teplou vlhkou kůži, třes nebo vystouplé oči?
Ne | odpovědět znovu
Jste v poslední době unavený(á), nevýkonný(á), slabý(á) nebo se zadýcháváte?