Zkracující se dny, úbytek slunce i chladnější počasí – to vše může na podzim ovlivňovat naši náladu. Někdy se objeví splín, který dokáže spravit procházka na čerstvém vzduchu nebo den volna strávený s rodinou. Jindy však některé z nás postihne takzvaná sezónní afektivní porucha, která může mít následky mnohem závažnější. Jedná se o typ deprese, který je však někdy kvůli své krátkodobější povaze podceňován.
Bušení srdce, které je rychlé, člověkem negativně vnímané, někdy nepravidelné a neobvykle silné, se odborným termínem nazývá palpitace. Příčiny mohou být různé, běžnými počínaje a závažnými konče. Při těžším fyzickém výkonu (rychlý běh, nošení těžkých břemen) je běžné, že srdce zvyšuje svou frekvenci i sílu stahu. Je to proto, že tkáně mají vyšší nároky na kyslík, a srdce musí přidat, aby požadavky uspokojilo. Na takto rychlý tep se zároveň váže i zrychlené dýchání. Po ukončení tělesné aktivity ještě nějakou dobu zrychlený tep i dech trvá, dokud se tkáně dostatečně nedoplní kyslíkem. Je to zároveň období, kdy si člověk tlukot srdce více uvědomuje.
Srdce také může zrychlit při strachu, stresu, po požití některých látek jako je kofein, nikotin, marihuana nebo další drogy. Nepříliš častým, ale velice důležitým, je bušení srdce z důvodu onemocnění srdce. V takovém případě je na místě navštívit lékaře. V následujícím schématu najdete nejběžnější důvody bušení srdce.
Pijete v poslední době více kávy, čaje nebo Coca-coly než obvykle?
Ne | odpovědět znovuJste ve stresu, emočním napětí nebo pociťujete úzkost?
Ne | odpovědět znovuKouříte hodně?
Ne | odpovědět znovuMáte kromě zrychleného tepu a palpitací také některý z následujících příznaků: zvýšenou chuť k jídlu, úbytek hmotnosti, průjmy, teplou vlhkou kůži, třes nebo vystouplé oči?
Ano | odpovědět znovu
Mohlo by se jednat o tyreotoxikózu, neboli chorobu z nadprodukce hormonů štítné žlázy. Projeví se právě zrychlenou srdeční činností, kterou můžete nepříjemně vnímat, opocenou teplou kůží, padáním vlasů, třepením nehtů, hyperaktivitou, zvýšenou únavností, předrážděností, nesnášenlivostí tepla, třesem, zvýšenou chutí k jídlu, hubnutím, průjmovitou stolicí, vystouplýma očima atd.
Vyhledejte praktického lékaře. Nechá Vám odebrat krev na rozbor hormonů štítné žlázy, provede ultrazvukové vyšetření štítné žlázy a možná podstoupíte radioizotopové vyšetření, které ozřejmí, zda se nejedná o nádorové onemocnění štítné žlázy. Podle výsledků je potom léčba chirurgická, kdy se odebere buď část nebo celá štítná žláza, medikamentózní nebo injekční, kdy se aplikuje radioaktivní jód, který zvětšenou a hyperaktivní štítnou žlázu zničí.