Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Bušení srdce, které je rychlé, člověkem negativně vnímané, někdy nepravidelné a neobvykle silné, se odborným termínem nazývá palpitace. Příčiny mohou být různé, běžnými počínaje a závažnými konče. Při těžším fyzickém výkonu (rychlý běh, nošení těžkých břemen) je běžné, že srdce zvyšuje svou frekvenci i sílu stahu. Je to proto, že tkáně mají vyšší nároky na kyslík, a srdce musí přidat, aby požadavky uspokojilo. Na takto rychlý tep se zároveň váže i zrychlené dýchání. Po ukončení tělesné aktivity ještě nějakou dobu zrychlený tep i dech trvá, dokud se tkáně dostatečně nedoplní kyslíkem. Je to zároveň období, kdy si člověk tlukot srdce více uvědomuje.
Srdce také může zrychlit při strachu, stresu, po požití některých látek jako je kofein, nikotin, marihuana nebo další drogy. Nepříliš častým, ale velice důležitým, je bušení srdce z důvodu onemocnění srdce. V takovém případě je na místě navštívit lékaře. V následujícím schématu najdete nejběžnější důvody bušení srdce.
Pijete v poslední době více kávy, čaje nebo Coca-coly než obvykle?
Ne | odpovědět znovuJste ve stresu, emočním napětí nebo pociťujete úzkost?
Ne | odpovědět znovuKouříte hodně?
Ano | odpovědět znovu
Cigarety obsahují látky, které mohou ovlivňovat srdeční frekvenci. Je to především nikotin – alkaloid obsažený v tabáku, na který vzniká u kuřáků závislost. V malých dávkách má stimulační účinek, zlepšuje soustředění, zvyšuje krevní tlak, zrychluje srdeční činnost, snižuje chuť k jídlu, zasahuje do činnosti žláz s vnitřní sekrecí a do činnosti nervového systému. Účinek nikotinu při kouření je v podstatě okamžitý, stimuluje v mozku receptory zodpovědné za kognitivní funkce a iniciativu, které zlepšuje, dlouhodoběji dochází ke zvýšení vyplavování endorfinů (tzv. vnitřních opiátů).
Na nikotin ovšem vzniká silná závislost. Negativně působí na cévní stěnu a krevní oběh. Ve vysokých dávkách působí závažné otravy. Cigarety ale dále obsahují další nebezpečné látky jako je dehet, který dráždí dýchací cesty a je kancerogení. Spalováním cigaret vzniká oxid uhelnatý, který významně snižuje schopnost červených krvinek přenášet kyslík, podílí se na zužování cév a způsobuje závažná až smrtelná srdeční onemocnění. Je velice nebezpečný v těhotenství, protože zužuje cévy v placentě, a plod není dostatečně vyživován, takže hrozí jeho poškození.
Kuřáci mají ve srovnání s nekuřáky 20 krát vyšší riziko, že zemřou na rakovinu plic, mají významně vyšší výskyt kardiovaskulárních onemocnění a cévních mozkových příhod. Vyhledejte praktického lékaře, který vám doporučí přípravky na odvykání kouření a metody, jak se postupně své závislosti se zbavit. Více také ve škole zdraví.