Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Bušení srdce, které je rychlé, člověkem negativně vnímané, někdy nepravidelné a neobvykle silné, se odborným termínem nazývá palpitace. Příčiny mohou být různé, běžnými počínaje a závažnými konče. Při těžším fyzickém výkonu (rychlý běh, nošení těžkých břemen) je běžné, že srdce zvyšuje svou frekvenci i sílu stahu. Je to proto, že tkáně mají vyšší nároky na kyslík, a srdce musí přidat, aby požadavky uspokojilo. Na takto rychlý tep se zároveň váže i zrychlené dýchání. Po ukončení tělesné aktivity ještě nějakou dobu zrychlený tep i dech trvá, dokud se tkáně dostatečně nedoplní kyslíkem. Je to zároveň období, kdy si člověk tlukot srdce více uvědomuje.
Srdce také může zrychlit při strachu, stresu, po požití některých látek jako je kofein, nikotin, marihuana nebo další drogy. Nepříliš častým, ale velice důležitým, je bušení srdce z důvodu onemocnění srdce. V takovém případě je na místě navštívit lékaře. V následujícím schématu najdete nejběžnější důvody bušení srdce.
Pijete v poslední době více kávy, čaje nebo Coca-coly než obvykle?
Ne | odpovědět znovuJste ve stresu, emočním napětí nebo pociťujete úzkost?
Ano | odpovědět znovu
Úzkost, strach, panická ataka a další emoční výkyvy jsou velmi častou příčinou bušení srdce. Například při úleku se startuje automatická reakce zvaná "útok nebo útěk", při které organismus mobilizuje své rezervy a aktivuje všechny systémy pro tuto reakci potřebné. Do ní patří i zvýšení srdeční frekvence.
Navíc si člověk trpící úzkostí daleko více uvědomuje všechny své tělesné pochody včetně rychlosti tepu. Příčiny úzkosti mohou být velmi různé, patří k nim obavy o vlastní zdravotní stav, rodinu, potíže v zaměstnání, různé sociální fobie, nepříjemné či stresující zážitky a další. Není jednoduché si s nimi poradit sám, proto vyhledejte lékaře - psychiatra, který Vám může mnoho věcí vysvětlit, poslat Vás za odborníky a podpořit Vás různými léky. Pro podrobnější informace o úzkosti přejděte do kapitoly Úzkost.