Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Bušení srdce, které je rychlé, člověkem negativně vnímané, někdy nepravidelné a neobvykle silné, se odborným termínem nazývá palpitace. Příčiny mohou být různé, běžnými počínaje a závažnými konče. Při těžším fyzickém výkonu (rychlý běh, nošení těžkých břemen) je běžné, že srdce zvyšuje svou frekvenci i sílu stahu. Je to proto, že tkáně mají vyšší nároky na kyslík, a srdce musí přidat, aby požadavky uspokojilo. Na takto rychlý tep se zároveň váže i zrychlené dýchání. Po ukončení tělesné aktivity ještě nějakou dobu zrychlený tep i dech trvá, dokud se tkáně dostatečně nedoplní kyslíkem. Je to zároveň období, kdy si člověk tlukot srdce více uvědomuje.
Srdce také může zrychlit při strachu, stresu, po požití některých látek jako je kofein, nikotin, marihuana nebo další drogy. Nepříliš častým, ale velice důležitým, je bušení srdce z důvodu onemocnění srdce. V takovém případě je na místě navštívit lékaře. V následujícím schématu najdete nejběžnější důvody bušení srdce.
Pijete v poslední době více kávy, čaje nebo Coca-coly než obvykle?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou bušení srdce a nejen něho by mohl být zvýšený přísun kofeinu. Kofein je hořký alkaloid obsažený zejména v kávě a čaji, název má podle rostliny Coffea arabica, česky kávovníku. Povzbuzuje mozkovou činnost (má psychostimulační účinek), odstraňuje únavu a zvyšuje pozornost.
Ve velkých dávkách však vede k pocitu podráždění, nespavosti, popřípadě i ke křečím. K dalším účinkům patří zvýšená tvorba moči, již zmiňované zrychlení srdeční činnosti a také zvýšení kyselosti žaludečních šťáv. Z tohoto důvodu se nedoporučuje lidem s pálením žáhy a žaludečními a dvanáctníkovými vředy. Kofein patří mezi návykové látky a může na něj vzniknout psychická i fyzická závislost.
Velký šálek pravé kávy (lidově "turka") obsahuje asi 200 mg (miligramů) kofeinu, stejný šálek rozpustné kávy necelých 100 mg, čaje 60 mg a Coca-coly asi 40 mg. Denní dávka kofeinu by neměla překročit celkově 800 mg. Pijete-li tedy nápoje obsahující kofein ve vyšším množstvím, může to být příčina Vašich palpitací. Pokud nejste schopni svou denní dávku snížit, nebo se u Vás při vysazení dostavují nepříjmené pocity, třes či únava, vyhledejte praktického lékaře.