Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Záškuby a třes jsou nejčastěji projevem fyziologickým. Svalový třes se například objeví, je-li Vám velká zima, nebo máte-li zimnici. Třes je normální také pokud jste byl(a) něčím vylekán(a) nebo jste vyčerpán(a) a unaven(a) nebo ve stresu. Třes bývá v malém množství přápadů také vrozený a není třeba si s ním dělat starosti. Ostatních případech může ale třes, náhlé pohyby a záškuby být projevem nějakého onemocnění, jemuž je třeba věnovat adekvátní pozornost.
Máte záškuby či tik v malé části těla, například ve víčku?
Ne | odpovědět znovuPostihuje třes nebo chvění některou část těla, například ruce?
Ano | odpovědět znovuJe Vám více než padesát let a třes se zhorší, když jste v klidu?
Ne | odpovědět znovuPil(a) jste dlouhou dobu a ve velkém množství alkohol a teď jste náhle přestal(a) nebo výrazně snížil(a) jeho množství?
Ano | odpovědět znovu
Třes po náhlém vysazení přísunu alkoholu je typickou známkou závislosti. Tělo se již adaptovalo na pravidelný přísun této látky a náhlý nedostatek se projevuje abstinenčními příznaky. Kromě třesu se může objevovat nevolnost, zvracení, obluzenost, ztráta zájmu o okolí, halucinace a další.
Vyhledejte lékaře - psychiatra. Dá vám léky, které Vám pomohou překonat nepříjemné psychické i fyzické projevy abstinence, také Vám možná dá kontakt na svépomocnou skupinu, ve které se sdružují lidé s problémy s alkoholem.