Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Záškuby a třes jsou nejčastěji projevem fyziologickým. Svalový třes se například objeví, je-li Vám velká zima, nebo máte-li zimnici. Třes je normální také pokud jste byl(a) něčím vylekán(a) nebo jste vyčerpán(a) a unaven(a) nebo ve stresu. Třes bývá v malém množství přápadů také vrozený a není třeba si s ním dělat starosti. Ostatních případech může ale třes, náhlé pohyby a záškuby být projevem nějakého onemocnění, jemuž je třeba věnovat adekvátní pozornost.
Máte záškuby či tik v malé části těla, například ve víčku?
Ne | odpovědět znovuPostihuje třes nebo chvění některou část těla, například ruce?
Ano | odpovědět znovuJe Vám více než padesát let a třes se zhorší, když jste v klidu?
Ano | odpovědět znovu
Problémem by mohla být Parkinsonova choroba nebo parkinsonský syndrom. Obě tyto nemoci mají trochu odlišný mechanismus vzniku, projeví se však většinou stejně. Jedná se o poruchu produkce určitých látek v mozku, jejichž nedostatek má za následek širokou paletu příznaků.
Můžete na sobě pozorovat klidový třes, strnulost pohybů a mimiky, chůzi malými krůčky, potíže začít pohyb, mastnou kůži, zvýšenou potivost a zácpu. V začátcích choroby nemusejí být příznaky příliš výrazné a lékař Vás ani nebude léčit, bude si Vás pouze zvát pravidelně na kontrolu.
Při zhoršení příznaků, ke kterým se může přidat i počínající demence, již bude třeba léčbu zahájit, používají se syntetické náhražky látek, jejichž tvorba v mozku není dostatečná. Po nich by se příznaky měly výrazně zlepšit.
Pokud pozorujete roztržitost a zapomínání u svých blízkých seniorů, můžete je objednat do specializovaného centra. Více informací naleznete také na stránkách Stáří.cz .