Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Drobné změny barvy, tvaru nebo konzistence stolice většinou odrážejí složení jídelníčku, nebo někdy dočasné drobné poruchy zažívání. Například konzumace borůvek způsobí, že barva stolice je téměř do černa. Pokud je ale stolice výrazně tmavá nebo naopak světlá, mohl by to být příznak závažnějšího onemocnění, takže byste měli informovat lékaře.
Vyskytuje se ve stolici červená krev?
Ne | odpovědět znovuMáte tmavou až černou stolici zvláštního zápachu?
Ne | odpovědět znovuJe stolice výrazně světlá až témeř nebarevná?
Ano | odpovědět znovuMáte nažloutlou kůži a bělma očí?
Ne | odpovědět znovu
Selhání zažívacího systému dostatečně štěpit potravu nebo selhání vstřebávání živin (malabsorpce) by mohlo být příčinou světlé stolice. Také se ale světlá stolice může objevit při průjmu nebo zvracení. Vyhledejte praktického lékaře . Při podezření na poruchu vstřebávání lékař nechá provést laboratorní rozbory krve a stolice, biochemickou analýzou se stanoví obsah tuků, bílkovin a minerálů. Na základě těchto výsledků pak bude možno stanovit definitivní diagnózu i adekvátní léčbu.