Zkracující se dny, úbytek slunce i chladnější počasí – to vše může na podzim ovlivňovat naši náladu. Někdy se objeví splín, který dokáže spravit procházka na čerstvém vzduchu nebo den volna strávený s rodinou. Jindy však některé z nás postihne takzvaná sezónní afektivní porucha, která může mít následky mnohem závažnější. Jedná se o typ deprese, který je však někdy kvůli své krátkodobější povaze podceňován.
Drobné změny barvy, tvaru nebo konzistence stolice většinou odrážejí složení jídelníčku, nebo někdy dočasné drobné poruchy zažívání. Například konzumace borůvek způsobí, že barva stolice je téměř do černa. Pokud je ale stolice výrazně tmavá nebo naopak světlá, mohl by to být příznak závažnějšího onemocnění, takže byste měli informovat lékaře.
Vyskytuje se ve stolici červená krev?
Ne | odpovědět znovuMáte tmavou až černou stolici zvláštního zápachu?
Ano | odpovědět znovuBerete nějaké preparáty obsahující železo (například léky na chudokrevnost)?
Ne | odpovědět znovu
Ihned vyhledejte praktického lékaře . Černá barva stolice (tzv. meléna) se specifickým zápachem nejčastěji signalizuje natrávenou krev, která se nějakým způsobem dostala do zažívacího systému. Nejčastější příčina černé stolice je krvácení ze žaludečního nebo dvanáctníkového vředu. Jedná se o akutní stav, protože aby vznikla černá stolice, muselo jít o nemalé množství krve.
Lékař Vám udělá gastroskopické vyšetření, při kterém se pomocí speciální sondy s kamerou podívá do žaludku, zda se tam nachází zdroj krvácení, a může ho i okamžitě uzavřít zaklipováním nebo opíchnutím speciální látkou. Nenajde-li se zdroj krvácení v žaludku, pravděpodobně Vás čeká rentgenové vyšetření s kontrastní látkou nebo kolonoskopie.