Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Drobné změny barvy, tvaru nebo konzistence stolice většinou odrážejí složení jídelníčku, nebo někdy dočasné drobné poruchy zažívání. Například konzumace borůvek způsobí, že barva stolice je téměř do černa. Pokud je ale stolice výrazně tmavá nebo naopak světlá, mohl by to být příznak závažnějšího onemocnění, takže byste měli informovat lékaře.
Vyskytuje se ve stolici červená krev?
Ano | odpovědět znovuMáte teplotu 38°C a více a jste celkově ve špatné kondici a není Vám dobře?
Ano | odpovědět znovu
Okamžitě vyhledejte praktického lékaře . Pravděpodobně máte zánět střev, při kterém je poničena sliznice střeva, a proto krvácíte do zažívacího traktu. V úvahu také připadá bacilární dyzenterie ze zkažené vody nebo potravin, zvláště pokud jste se vrátil(a) z oblasti s horkým klimatem.
Lékaři Vám udělají rentgenové vyšetření střev s kontrastní náplní, čímž přehledně zobrazí, zda je skutečně stěna střevní porušena. Také možná ověří Váš stav pomocí endoskopické techniky zvané kolonoskopie. Provádí se speciální sondou zasunutou do konečníku, která je opatřena kamerou, a pomocí níž může lékař přehledně zobrazit střevo zevnitř. Bude-li se opravdu jednat o vředový zánět (ulcerózní colitis), dostanete šetřivou dietu a protizánětlivou léčbu.