Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Za průjem je považována velmi častá a řídká stolice. Bývá způsobena urychlenou pasáží tráveniny střevem, takže organismus nestačí vstřebat přebytečnou vodu. Následkem může být dehydratace a také ztráty některých důležitých iontů jako například draslíku.
Ztráta vody a iontů je zvláště nebezpečná u dětí, protože jejich metabolismus je náchylný i na menší výkyvy v iontovém složení tělních tekutin. Někdy je průjem provázen také křečemi. Nejčastějším vyvolavatelem průjmu jsou střevní infekce, které na den až dva buď vyřadí z funkce buňky ve střevě zodpovědné za vstřebávání vody, nebo prostřednictvím svého neurotoxického působení zrychlí průchod tráveniny střevem tak, že se přebytečná voda nestačí navzdory funkčním resorpčním buňkám vstřebat. Déletrvající nebo opakované průjmy musí být nahlášeny lékaři.
Máta střídavě s průjmem také zácpu?
Ano | odpovědět znovuVyskytl se u Vás průjem i v průběhu posledních několika týdnech?
Ne | odpovědět znovuMěl(a) jste bolesti či křeče v dolní části břicha?
Ne | odpovědět znovu
Co nejdříve vyhledejte praktického lékaře. Trvalá změna v konzistenci stolice vyžaduje důkladné vyšetření, protože tímto způsobem by se například mohl projevovat nádor v trávicím ústrojí. Lékař Vás pošle na specializované vyšetření endoskopickou kolonoskopii. Po mírném utlumení Vám zavede do konečníku speciální sondu, která má v sobě zabudovanou kameru a světlo. Pomocí této optiky lékař zkontroluje sliznici střeva, zda se na ní nenachází nějaký novotvar. Může také odebrat vzorky tkáně k histologickému vyšetření a případně malé výrůstky na stěně (tzv. polypy) odstranit.
Druhou možností je rentgenové vyšetření tlustého střeva s kontrastní náplní. Spočívá v podání kontrastní látky do tlustého střeva sondou zavedenou konečníkem. Kontrastní látka polepí tenkou vrstvou střevní sliznici, takže pak na rentgenovém snímku lékař může pozorovat kontury celého střeva a posoudit, zda se v něm nenachází nějaký patologický nález.